Oil for oily skin? Záleží na tom, který vyberete
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Trápí vás mastná pleť a to poslední, co si dokážete představit je, že na ní nanesete některý z vychvalovaných rostlinných olejů? Pro jednou svou intuici neposlouchejte... Pokud totiž tento přírodní zázrak vyberete chytře, naopak své problematické pokožce hodně pomůžete. Poradíme vám vše, co potřebujete vědět.
Problematická pleť má svou vlastní hlavu a máloco dokáže odpustit. Špatně zvolená skincare nebo dekorativka? Očekávejte bleskový výsev nových pupínků i černých teček a nežádoucí lesk. Příčinou je nadměrná tvorba kožního mazu, což vede k rozšiřování pórů. V těch se pak snáze usazují odumřelé kožní buňky a nečistoty, a to pak způsobuje zánětlivé projevy. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se jen těžko vystupuje. Jeden exit ale přeci jen existuje - správně zvolená péče. A oleje v ní hrají důležitou roli.
Když jste se narodili, sudičky hrály kolo štěstí. A zrovna ve vašem případě se ručička, po vzoru vašich rodičů, zastavila na slovech „mastná a problematická“. Nejčastější příčinou mastné pokožky jsou totiž geny, na vině ale může být i nedostatek vitamínu B1, špatná životospráva, hormony či chybně zvolené produkty. Jednu dobrou zprávu pro vás ale přeci jen máme. Tento typ pleti je méně náchylný k tvorbě vrásek, protože právě kožní maz ji chrání před vysycháním. Vyplatí se vám proto většinu anti-age přípravků vyměnit za ty, které si poradí s akné i nežádoucím leskem.
Pokud je mastná pleť zbavena svých přirozených olejů (což se může stát, když budete zarytě používat nešetrnou kosmetiku ve snaze lesknoucí se film z pleti definitivně vymazat), přepne do pohotovostního režimu. Je totiž zvyklá spoléhat se jen sama na sebe a aby deficit vyrovnala, začne tvořit víc kožního mazu. Výsledek? Nadprodukce kožního mazu rovná se rozšiřování pórů a zbytek už znáte. Rostlinné oleje tak představují skvělý způsob, jak kůži její přirozené oleje dodat.
Výhodou rostlinných olejů je, že obsahují řadu prospěšných látek, včetně antibakteriálních, zklidňujících a protizánětlivých, které vám při řešení podebraných pupínků nabídnou pomocnou ruku. Najdete v nich také aminokyseliny, antioxidanty a vitamíny, jež hojí, chrání a hydratují.
Pokud máte obavy, že olej aplikovaný na pleť bude ucpávat póry, vězte, že to tak být nemusí. Stačí vybrat ten s nízkou komedogenitou. Patří mezi ně například olej konopný, slunečnicový či světlicový. Sáhnout můžete ale také po arganovém, který je zároveň skvělým anti-age prostředkem, nebo po šípkovém, jenž perfektně sjednocuje pleť. Dobře vám poslouží i jojobový, který je svou strukturou podobný kožnímu mazu, díky čemuž ho pleť velmi dobře přijme. Při aplikaci nezapomínejte na správný postup. Oleje nanášejte vždy na vlhkou pleť, protože jen tak se mohou vstřebat a nevytvoří na kůži mastný film.
Lněný, slunečnicový, arganový… Ty všechny mohou být nosným olejem, do kterého stačí pro extra péči přidat pár kapek některého z vhodně zvolených esenciálních olejů. Například geranium pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, zároveň pleť vypíná, prokrvuje ji a pomáhá hojit jizvičky po akné. Tea-tree, eukalyptus a levandule mají zase antibakteriální a zklidňující účinky. Heřmánek římský je pak skvělý na záněty, mírní zarudnutí a podporuje obnovu buněk.