Retinol? Nenechte se napálit!

Umí pleť zázračně srovnat do latě, ale také pěkně rozohnit (#hell). Jak s retinolem zacházet, aby byly výsledky co nejlepší?
Text: Lucie Kochová 19. ledna 2023

Foto: Unsplash (Marco Testi Thsltslnjos)

Pokud nežijete na opuštěném ostrově, určitě víte, že se tato beauty ingredience považuje za svatý grál péče o pleť. Právem. Jenže… Retinol svede nejen ty zázraky, na které se všude pějí ódy (aka póry dostat na level nula, pomoct od jizviček a skvrn po akné, nastartovat kolagen, vygumovat jemnější linky), ale umí také rozpoutat na tváři soukromé peklíčko. Pro začátek se hodí neplést si retinol s retinalem, retinylem a dalšími…

Slovníček krásy

Onen slavný retinol pochází z rozvětveného klanu retinoidů a zatím si mezi nimi stabilně udržuje první místo v kategorii „Nejpoužívanější“. Do jeho povedené rodinky patří ale i další zástupci, co našli uplatnění v beauty světě: retinal, retinyl palmitát, tretinoin, bakuchiol…

Každý z nich má trochu jiné účinky; některý pracuje jemně, v rukavičkách, druhý se chová drsně. Jedno ale mají společné, patří mezi deriváty vitaminu A a umí zrychlit obnovu kožních buněk. A tady už se konečně dostáváme k našemu ALE. Tím, jak se proces zrychluje, může u citlivější kůže (čtvrtina z nás ji má a retinoidy silnějšího kalibru vůbec nedává ani v množství menším než malém) vyvolat zarudnutí, pálení, olupování, ba dokonce narušení kožní bariéry. I pokud retinol snášíte dobře, nezapomínejte, že vás s retinoidy čeká spíš maraton než sprint, tudíž se hodí nepřepálit start…

Pleť se musí na proces retinizace adaptovat, proto ho na úvod stačí aplikovat jen jednou nebo dvakrát týdně, a když vše vypadá v pohodě, račte citlivě přidávat. Výborný a poměrně nový vynález nabízí Kiehl’s: sérum s retinolovými mikrodávkami Retinol Skin - Renewing Daily Micro - Dose. Tvář vůbec nepodráždí, ale službu vám prokáže perfektní.

Retino-výbava:

Hamižnost se nevyplácí

Tesat do kamene by se také měla informace, že v případě retinolu v krémech, sérech či olejích neplatí pro jeho koncentraci heslo: „více je více“. Optimální koncentrace na domácí používání činí 0,1 až 1 %, takže opatrně na tvrzení některých výrobců, ať pro větší efekt přidáte volty.

Vyšší koncentrací to za týden nestrhnete. Naopak, chudák pleť spíš dostane „čočku“! Existuje velká skupina žen (a já se jim po vlastních ne úplně růžových zkušenostech s retinolem nedivím), které sice nechtějí riskovat nepříznivé vedlejší účinky, ale troše zkrášlovacích a omlazovacích kouzel by se nebránily. Znáte to: Vlk se nažere, koza zůstane celá. Nereálný požadavek? Ne: Seznamte se blíže s bakuchiolem!

Jde o přírodní retinoid rostlinného původu, který často najdete v produktech clean beauty. Ideální krášlicí kámoš s výhodami – nedráždí pleť, můžete ho používat podle libosti každý den, ráno i večer 24/7, rozumí si s opalováním (sluneční paprsky ho nedegradují jako klasický retinol), navíc se snese i s AHA a BHA kyselinami.

Určitě vás už ta otázka napadla… Když je tenhle Pan Božský tak všestranně super, jestlipak vyniká i stejnou silou jako ostatní retinoidy? Upřímně – nevyniká. Wow efekt, jaký umí retinolové dryáčky, co žehlí pleť prakticky do rána, nečekejte. Osvědčí se vám ale jako výkonný běžec na delší trať. Pleť se stává pozvolna krásnější a při delším používání nemusíte čelit vysušování, pálení ani dalším nepříjemnostem. Terno, že?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné