LEKCE SKINCARE: Voda, čo pleť drží nad vodou

LEKCE SKINCARE: Voda, čo pleť drží nad vodou

Keby bolo niečo… jedno pravidlo, které byste měla dodržovat, aby vaše pokožka zářila, byla by to hydratace! Co byste o ní ale měla vědět, abyste z ní vytěžila maximum? Poradíme! Zde jsou 4 fakta o vodě, které by vaše pokožka měla znát.
Kristýna Schafferová 17. října 2022

Getty images

Nejlepší kamarádka, každá kosmetička i všechny beauty redaktorky světa vám k vodě řeknou své jasné stanovisko – hydratace je absolutní základ! Bez ní na tom vaše pleť bude podobně, jako kulička vína. Pomalu začne vysychat, až se celá scvrkne a zkrabatí. Nechcete dopadnout jako rozinka? Připravili jsme pro vás čtyř krokovou mantru, jež vám usnadní vaši denní pečující rutinu. Vyvarujete se díky ní všem omylům, které na pleti dokážou napáchat zbytečné škody. Kdo je pro krásnou, hebkou, rozzářenou a juicy pleť (i pokožku), ten ať čte dál.

1. Dodejte tělu vodu

Zevnitř i zvenčí. Pleť je odrazem toho, co se děje uvnitř. Pokud organismu chybí voda, jako první o tom dá nahlas vědět právě pokožka, která začne pnout, svědit, zhrubne a ztratí jas. Zaměřte se proto na dostatečný pitný režim, který by se měl skládat jen s čisté neperlivé vody, případně z bylinných čajů (s těmi opatrně – většina bylinek není vhodná pro dlouhodobé užívání). V názoru, kolik tekutin denně vypít, se odborníci rozchází, nic ale nezkazíte 2 litry. Voda podporuje přirozenou detoxikaci organismu, a pokud jí nemáte dostatek, kožní buňky začnou rychleji odumírat, což vede k předčasnému stárnutí.

Ve spojitosti voda-pleť se můžete setkat s označením suchá a dehydratovaná pokožka. Přestože jsou si oba pojmy dost podobné, rozdíl mezi nimi je. A velký. Zatímco suchý je typ pleti a potřebuje především lipidy, dehydratovaná kůže je přechodným stavem, který vyžaduje vodu. Ovšem je důležité mít na paměti, že hydratovat potřebuje každá pleť, a to v každé situaci! Vybavte proto svou poličku v koupelně, noční stolek i kosmetickou taštičku produkty s některou z osvědčených hydratačních ingrediencí. Patří mezi ně například kyselina hyaluronová, glycerin nebo extrakt z opuncie.

2. Hydrataci v kůži udržte

Dodat pokožce vláhu je jen polovinou úspěchu, tu druhou pak představuje nutnost ji v ní uzamknout. Tím se dostáváme ke kožní bariéře, která má tento důležitý úkol na starosti. Pokud je narušená, hydratace z kůže uniká a ani ta nejkvalitnější kyselina hyaluronová ve vesmíru to nespraví.

Na kožní bariéru má vliv celá řada faktorů, včetně počasí, stresu, léků, hormonů či životního prostředí. Pokud ji některý z nich (nebo všechny) naruší, potřebuje pomocnou ruku v podobě ceramidů, což jsou lipidové molekuly tvořící až 50 % kožní bariéry. Představte si svoji porušenou pokožku jako zeď, v níž jsou patrné trhlinky – a ceramidy jako maltu. Kosmetika s těmito drobnými pomocníky pomůže zacelit narušená místa, čímž vaše pleť získá zpět svou ztracenou kondici.

3. Pozor na horkou lázeň. Nebo ne?

Není žádným tajemstvím, že příliš teplá voda pokožku vysušuje. Odborníci proto odrazují od dlouhého louhování se v horké lázni, které může časem způsobovat pnoucí a citlivou kůži. No jo, jenže co když ty dlouhé minuty strávené ve vodě milujete? Co když je koupel vaší jedinou relaxační chvilkou, během které si můžete v klidu přečíst klidně i tři kapitoly napínavé detektivky? Pak pro vás máme dobrou zprávu – koupele se vzdávat nemusíte. Stačí do vody přidat olej, který přilne k vaší kůži a ochrání ji před vysušením.

4. Když olej, tak jedině namokro!

Olej sice sám o sobě pleť nehydratuje, pomáhá ale vláhu v kůži zadržet. Funguje totiž jako neviditelná poklička, která nepustí nic dovnitř ani ven. Z toho důvodu olej vmasírujte vždy do vyčištěné pleti a jako poslední produkt z pečující rutiny (pokud nanesete sérum či krém na olej, aktivní látky se do pokožky přes jeho vrstvu nedostanou). A nejlepší rada vůbec? Aplikujte ho na mokrou pleť, lépe se pak vstřebá a nezanechá po sobě mastný film. To platí i v případě pokožky – ideální je hned po sprchování nebo koupeli natřít tělo olejem, nechat chvilku vstřebat a až pak se osušit ručníkem. Zázrak!

Bonusový tip: Hledáte víc, než jen obyčejnou vodu?

Vaše pleť si zaslouží to nejlepší, což jí poskytne květová voda. Vedlejší produkt vznikající při destilaci esenciálních olejů přináší pokožce spoustu benefitů, podle toho, z jaké rostliny pochází. Slaměnkový hydrolát vyrovnává barevný tón, levandulový a meduňkový zklidňují, růžový má zase regenerační účinky. Stačí si vybrat takový, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Květovou vodu můžete použít hned na několik způsobů. Jako osvěžení během dne, k dočištění pokožky po odlíčení nebo jako podklad pod olej. Navíc krásně voní a potěší tak i vaše smysly.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné