Padají vám vlasy? Nepropadejte panice!

Padají po rozchodu. Padají po porodu. (A co teprve po covidu…) Help! Ale nebojte, neopustí vás všechny. Vyhlídky jsou nadějné. Zase zhoustnou!
Text: Lucie Kochová 13. prosince 2022

Foto: Getty Images

Rozkolísané hormony a štítná žláza, nedostatek minerálů a některých prvků: známé důvody, proč se chudák váš culík tak povážlivě ztenčil. První dva důvody chtějí buď čas (poporodní padání většinou přejde do roka samo a vlasy pomalu zase zhoustnou), nebo doktora (štítku sama asi nevyřešíte). K dietě: Pokud kromě pramenů není OK ani pleť, zkuste zařadit více céčka, zinku a železa. Přidejte proteiny, dobře vlasům dělají i výhonky mungo a fazolky azuki. A tajná protipadací ingredience? Makový olej. Stačí pár kapek denně, třeba  do salátu, a vypadávačka do týdne až dvou magicky přestane.

SOS pomoc:

Nemusí to být ale jen o nedostatku určitých látek, línání můžete spustit, i když to s něčím přepísknete. Konkrétně (a překvapivě) třeba s vitaminem A (sbohem, tučný parmazáne & uzený losose). Padací kapitola sama o sobě? STRES. Tahle příčina se hůř odhaluje, protože si věci nemusíte dát do přímé souvislosti. Přílišná míra fyzického i psychického stresu se totiž na vlasech odrazí až za 3 až 5 měsíců. (Že by ten emočně turbulentní rozchod?) Tradiční čínská medicína dokonce hovoří o 8 až 9 měsících od traumatu (kterým může být, jak vědci zjistili, i prodělaný covid). Proč se to děje? Když se vlas prodere skrz pokožku, už je vlastně mrtvý. Roste však dál šnečím tempem, plus minus 1,25 cm za měsíc. Na hlavě nám tedy zůstává asi tak 2 až 6 let. Potom se na nějaký čas růst zastaví… a konečná! Vypadne.

Této finální fázi se říká telogenová. Když tělo projde stresovým obdobím, nebo má po nemoci málo energie, přepne na úsporný režim to, co nejmíň potřebuje (třeba vlasy). Vypne tedy růstovou fázi vlasů a zapne odpočinkovou. Což po čase poznáme v kartáči! Kadeře také mohou víc padat, pokud je často týráte extra horkým fénem či vlasovou pokožku zatěžujete silikonovými šampony plus stylingem, ty můžou dokonce ucpávat folikuly a tím rozjet padání.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné