Operace ofina, to je zase dilema!

Říká vám intuice, že krátký proces má smysl? Šmikněte to! (Při nejhorším zase doroste…)
Text: Lucie Kochová 30. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Ofiny jsou velmi rozmanitý živočišný druh – dlouhé, krátké, husté, jemné, záclonovky… Střihněte si verzi, která pro vás bude nejlepší. A údržba? I ta se dá v klidu zvládnout. Ofina se totiž nabízí coby ideální řešení, kdykoliv vás láká změ­na, ovšem necítíte se na radikální zásah. A koneckonců, jsou na světě větší dramata než zkrácení několika pramenů nad čelem, že? Pokud vás vábí, prostě ji konečně zkuste. Takové ty známé komentáře typu: „Budeš se pak o to muset starat, pořád foukat a tužit!“„Ofiny překážejí při cvičení!“ „Okouká se ti…“ jsou sice praktické a k věci, ale kdyby měl člověk pořád uvažovat jen prakticky…

Btw, existují i protiargumenty: Neokouká, protože při tempu růstu vlasů zhruba cenťák za měsíc máte za půl roku už úplně jiný účes − dva delší vol­né prameny okolo tváře. A když je pak rozdělíte pěšinkou? Většinou samy chytí volný, lehce zvlněný tvar a nový hype účes je na světě. Ne každý typ ofiny vyžaduje tužidlo a fén, některé nízkoúdržbovky (čtěte dál) vypadají dobře i bez přehnané péče a stylování. A potíže při cvičení? No, potit se pod ofinou asi budete o trochu víc, ale v nejhorším se dá nějak zasponkovat.

Hranatý, srdcový, nebo podlouhlý?

Možná vás k akci #cutbangs inspirovala nějaká pěkná fotka na Instagramu, čemuž sice fandíme, ale hodí se mít na paměti, že ne každý typ ofinky bude sedět k vaší tváři. Obecně platí pravidlo, že podlouhlejšímu typu obli­čeje sluší spíš delší varianty, kou­sek nad obočí nebo těsně k němu. Pokud jste majiteli kulatější tváře, pak bude nejlepším řešením, když ofinu prostříháte ve vrstvách a také ji necháte delší. (Jestli­že ji totiž okudláte příliš nakrátko, a navíc tupě a rovně, hrozí verze #koblizek2022.) Hranatému tvaru obličeje často prospěje celkové zjemnění, takže se vyplatí jít spíš do vzdušnějších typů ofiny, tedy nikoliv do těch střižených přísně a dorovna. Klidně je sčesejte ke straně jako kratší (nebo delší) patku. Oválná tvář snese skoro všechno. (Gratulujeme!) A srdcovitá? Perfektní kandidátka na zástřih: ofina opticky vyrovná špičatou bradu a zúží čelo. Doporučujeme jemnější, prostříhanou – a nemusí být ani zcela rovná. Ležérní zubatice? Trendy!

Slavná záclonovka

Seznamte se, Curtain Bangs! Delší ofina, co připomíná rozhrnuté záclony, volně padající a rámující horní část obličeje. Uprostřed bývá kratší, takže je vidět střed čela. O tomhle střihu se poslední dobou hodně mluví. A nejen to, fůra žen ho také nosí. Klasické ofiny totiž nemusí být úplně pro každého, ale tohle? Skvělá změna a plynulý nenásilný mezikrok od nudných dlouhých, které máte stejné už od střední, k jinému stylu.

Proč zrovna tuhle? 

Protože je très chic… A sluší snad úplně každému. Můžete se o tom přesvědčit, když trochu zagooglíte: od sedmdesátých let, kdy tenhle lichotivý střih nosily Jane Birkin, Farrah Fawcett nebo Brigitte Bardot, až po žhavou současnost, kdy v něm jedou JLo, Jessica Alba, Alexa Chung, Rihanna, Chloë Moretz, Selena Gomez, Camila Cabello a zástupy beauty guru i obyč holek. Výhoda č. 1? Snadná údržba. Stačí umýt a vyfoukat tak, jak jste zvyklí, ale „záclonka“ často uschne do uspokojivé podoby i sama na vzduchu. Vypadá dobře, i když postupně dorůstá a je delší. Pro lesk a živost můžete do předních kratších pramenů lehce vetřít suchý vlasový olej. Co se značky týče, vsaď­te na jistotu s Olaplexem, Lazartiguem, Balmainem či Mythic Oilem, ale dávkujte opatrně. Do ofinky stačí opravdu miniaturní množství, aby pramínky vlasů nepůsobily zplihle a umaštěně.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné