Neděláte jednu z těchto chyb, která zhoršuje vaše akné?

Ve vaší koupelně to voní po tea tree oleji, šalvěji a mátě, ale na pleti se vám neustále objevuje jeden pupínek za druhým? A neděláte náhodou jednu z těchto nejčastějších chyb?
Kristýna Schafferová 15. října 2022

Getty Images

Akné má spoustu příčin. Některé z nich můžete ovlivnit, jako je třeba mytí obličeje nebo výměna povlečení, s jinými toho už moc nenaděláte – například s genetikou a hormonální nerovnováhou se bojuje jen těžko. Řešení tohoto vytrvalého problému proto musíte pojmout komplexně a vyvarovat se nejčastějším chybám, které systematicky zhoršují vaše akné. Protože některé z nich dokážou být záludné, všechny jsme je pro vás sepsali. Odteď bude vaše tvář #acnefree area.

#1: Vaše ruce a obličej jsou v neustálém kontaktu

Bezpochyby nejpraktičtějším návykem, který jsme se naučili během pandemie, je nedotýkání se obličeje pokaždé, když nám k tomu dá mozek pokyn (což může být klidně i 16x za hodinu, jak uvádí healthline.com). Za den sáhnete na spoustu věcí, od zboží vystaveného v regálech, přes odpadkové koše až po tyče v metru, na kterých ulpívají bakterie. A ty si pak vesele přenášíte na pleť.

#2: Před spaním si nečistíte obličej

První a nejdůležitější skincare pravidlo zní: vždy si před spaním čistěte pleť. A bohužel to platí i tehdy, kdy přijdete nad ránem v trochu ovíněném stavu. Zatímco vy si druhý den nemusíte nic pamatovat, vaše pleť na váš prohřešek zareaguje tvorbou nových pupínků. Proto – každý večer si alespoň minutu masírujte obličej speciálním čisticím přípravkem. Čiňte tak na mokro, protože voda účinné látky aktivuje a také ho nezapomeňte všechen důkladně smýt. Špatný nápad není ani investice do čisticích kartáčků, jen vybírejte ty, které jsou vyrobené z ultra hygienického silikonu.

#3: A vynecháváte i svůj telefon

Akné na tvářích a spánku může být způsobeno vaším mobilním telefonem. Protože ho máte stále v ruce, drží se na něm bakterie, které se během důležitých hovorů s vašimi #besties přenášejí na obličej. Skvělým řešením jsou praktické antibakteriální ubrousky.

#4: Nepečujete správně o vlasy

Tím teď nemyslíme, že by kvalitu vaší pleti ovlivňoval lesk a hebkost vlasů, spíš drobné chybky, kterých se dopouštíme během mytí a stylingu. Pupínky na čele bývají důsledkem nesprávně vymytého šampónu nebo kondicionéru, jejichž stopy pak zůstávají na pokožce a dráždí ji. Nebo mohou být nechtěným druhotným efektem laku na vlasy. Po stylingu proto čelo a spánky ošetřete čisticím ubrouskem.

#5: Pravidelně neměníte povlečení

Byla by škoda, kdybyste výsledky pravidelného mytí obličeje snížili kvůli nedůslednému měnění povlečení. Povlak na polštář totiž absorbuje všechno. Kromě nočních můr i zbytky kosmetických produktů, které jste nanesli na pleť a vlasy, pot a také nečistoty z rukou. Když ne všechno ložní prádlo, alespoň polštář je vhodné převlékat jednou týdně.

#6: Myslíte si, že mastná pleť nepotřebuje hydratovat

Častá chyba, která se také často vymstí. Mastná pleť sice vyvolává dojem, že nepotřebuje vláhu, opak je ale pravdou. Hydratovat potřebuje každá pleť, a ta aknózní obzvlášť. Pokud je totiž vysušená, vyburcují se mazové žlázy k větší aktivitě a vaše pokožka se mastí o to víc.

#7: Používáte mnoho beauty produktů

Příliš produktů může pleť dráždit. Pokud má navíc vaše #skincareroutine až podezřele mnoho kroků, může se stát, že některé z nich začnete vynechávat. Volte proto zlatou střední cestu a zvolte si přístup přímo na míru. Také zkontrolujte svou kosmetickou taštičku, jestli některé z produktů neobsahují komedogenní látky, tedy takové, které ucpávají póry. Často jsou to oleje (ale pozor, jen některé), nebo syntetické ingredience, například silikony (tolik oblíbená součást make-upů).

#8: Jste až příliš urputní

To, že dobrý úmysl někdy škodí, platí i ve skincare rutině. Časté mytí obličeje může narušit přirozené pH kůže a zbavit ji jejích přirozených olejů, což vede k nadměrné tvorbě kožního mazu. Drhnutí, drsné peelingy, žínky a tření ji zase mohou podráždit. A nespokojená pleť tíhne k tvorbě pupínků.

#9: Na obličej zapomínáte ráno

Protože pleť prochází v noci samočisticím procesem, kdy vylučuje kožní maz a toxiny, je potřeba jí ráno věnovat trochu péče. Časté používání čisticích produktů by ale mohlo narušit pH kůže a její rovnováhu, proto sáhněte po šetrnější variantě – čisticí masce. Ta během pár minut stáhne z pokožky vše, co na ní nepatří a ještě se postará o výživu a hydrataci. Win-win.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné