Neděláte jednu z těchto chyb, která zhoršuje vaše akné?
Getty Images
Getty Images
Akné má spoustu příčin. Některé z nich můžete ovlivnit, jako je třeba mytí obličeje nebo výměna povlečení, s jinými toho už moc nenaděláte – například s genetikou a hormonální nerovnováhou se bojuje jen těžko. Řešení tohoto vytrvalého problému proto musíte pojmout komplexně a vyvarovat se nejčastějším chybám, které systematicky zhoršují vaše akné. Protože některé z nich dokážou být záludné, všechny jsme je pro vás sepsali. Odteď bude vaše tvář #acnefree area.
Bezpochyby nejpraktičtějším návykem, který jsme se naučili během pandemie, je nedotýkání se obličeje pokaždé, když nám k tomu dá mozek pokyn (což může být klidně i 16x za hodinu, jak uvádí healthline.com). Za den sáhnete na spoustu věcí, od zboží vystaveného v regálech, přes odpadkové koše až po tyče v metru, na kterých ulpívají bakterie. A ty si pak vesele přenášíte na pleť.
První a nejdůležitější skincare pravidlo zní: vždy si před spaním čistěte pleť. A bohužel to platí i tehdy, kdy přijdete nad ránem v trochu ovíněném stavu. Zatímco vy si druhý den nemusíte nic pamatovat, vaše pleť na váš prohřešek zareaguje tvorbou nových pupínků. Proto – každý večer si alespoň minutu masírujte obličej speciálním čisticím přípravkem. Čiňte tak na mokro, protože voda účinné látky aktivuje a také ho nezapomeňte všechen důkladně smýt. Špatný nápad není ani investice do čisticích kartáčků, jen vybírejte ty, které jsou vyrobené z ultra hygienického silikonu.
Akné na tvářích a spánku může být způsobeno vaším mobilním telefonem. Protože ho máte stále v ruce, drží se na něm bakterie, které se během důležitých hovorů s vašimi #besties přenášejí na obličej. Skvělým řešením jsou praktické antibakteriální ubrousky.
Tím teď nemyslíme, že by kvalitu vaší pleti ovlivňoval lesk a hebkost vlasů, spíš drobné chybky, kterých se dopouštíme během mytí a stylingu. Pupínky na čele bývají důsledkem nesprávně vymytého šampónu nebo kondicionéru, jejichž stopy pak zůstávají na pokožce a dráždí ji. Nebo mohou být nechtěným druhotným efektem laku na vlasy. Po stylingu proto čelo a spánky ošetřete čisticím ubrouskem.
Byla by škoda, kdybyste výsledky pravidelného mytí obličeje snížili kvůli nedůslednému měnění povlečení. Povlak na polštář totiž absorbuje všechno. Kromě nočních můr i zbytky kosmetických produktů, které jste nanesli na pleť a vlasy, pot a také nečistoty z rukou. Když ne všechno ložní prádlo, alespoň polštář je vhodné převlékat jednou týdně.
Častá chyba, která se také často vymstí. Mastná pleť sice vyvolává dojem, že nepotřebuje vláhu, opak je ale pravdou. Hydratovat potřebuje každá pleť, a ta aknózní obzvlášť. Pokud je totiž vysušená, vyburcují se mazové žlázy k větší aktivitě a vaše pokožka se mastí o to víc.
Příliš produktů může pleť dráždit. Pokud má navíc vaše #skincareroutine až podezřele mnoho kroků, může se stát, že některé z nich začnete vynechávat. Volte proto zlatou střední cestu a zvolte si přístup přímo na míru. Také zkontrolujte svou kosmetickou taštičku, jestli některé z produktů neobsahují komedogenní látky, tedy takové, které ucpávají póry. Často jsou to oleje (ale pozor, jen některé), nebo syntetické ingredience, například silikony (tolik oblíbená součást make-upů).
To, že dobrý úmysl někdy škodí, platí i ve skincare rutině. Časté mytí obličeje může narušit přirozené pH kůže a zbavit ji jejích přirozených olejů, což vede k nadměrné tvorbě kožního mazu. Drhnutí, drsné peelingy, žínky a tření ji zase mohou podráždit. A nespokojená pleť tíhne k tvorbě pupínků.
Protože pleť prochází v noci samočisticím procesem, kdy vylučuje kožní maz a toxiny, je potřeba jí ráno věnovat trochu péče. Časté používání čisticích produktů by ale mohlo narušit pH kůže a její rovnováhu, proto sáhněte po šetrnější variantě – čisticí masce. Ta během pár minut stáhne z pokožky vše, co na ní nepatří a ještě se postará o výživu a hydrataci. Win-win.