Je každodenní mytí vlasů na škodu? A jak často je tak akorát?

Pojďme si osvětlit otázku starou jako šampon sám - jak často je moc, a jak málo je příliš málo?
Text: Kristýna Schafferová 13. května 2023

Foto: Getty Images

Mastí se vám vlasy nebo tíhněte k tvorbě lupů, a proto si hlavu myjete každý den? (got ya!) Pak musíme nahlas říct něco, co už nejspíš sami tušíte - každodenní mytí vlasů je podobné, jako jít spát bez odlíčení nebo nepoužívat opalovací krém na obličej ve městě. Jde zkrátka o beauty hřích, o kterém všichni víme, a přesto ho někdy děláme... 

Každodenním mytím vlasům odstraníte z pokožky hlavy přebytečný maz a nečistoty. Říkáte si, že to je přesně to, co přeci chcete? Na jednu stranu sice ano, pokud ale vystresujete pokožku hlavy, začne z obavy, že má málo mazu, produkovat další. A mastí se ještě víc. Podrážděná nebo vysušená vlasová pokožka je také náchylnější k tvorbě lupů... A jste někde na začátku (nebo na konci?) začarovaného kruhu. 

Jak časté mytí je tak akorát?

Většina dermatologů se shoduje, že bychom si hlavu měli mít optimálně dvakrát až třikrát týdně. Hodně ale záleží na typů vlasů. Rovné a jemné vlasy vyžadují častější mytí než kudrnaté tvrdé kadeře - u těch stačí klidně i jen jednou za týden. Osvědčenou radou je, abyste naslouchali svým vlasům a pokožce hlavy a přizpůsobili frekvenci mytí jejich potřebám. 

Co se stane při nedostatečném mytí?

Nedostatečné mytí vlasů může vést k tvorbě lupů, podráždění pokožky hlavy, svědění a časem i k vypadávání vlasů. Vlasové folikuly by měly zůstat čisté, aby mohly být zdravé a staly se dobrým základem pro krásné kadeře. 

A co když si vlasy prostě musím mýt každý den?

Každodenní mytí vlasů sice není to pravé ořechové, někdy se mu ale nevyhnete. Zejména pokud sportujete, nebo když vás trápí lupy, které jsou vidět hned druhý den po návštěvě koupelny. V takovém případě volte co nejšetrnější šampony neobsahující sulfáty. A jednou za měsíc dopřejte pramenům kúru a vyčistěte je hloubkově čisticím clyrifying šamponem, který z nich odstraní nánosy usazenin, olejů a všech látek obsažených v kosmetických produktech. Nezapomeňte také kadeře hydratovat kvalitním kondicionérem a maskou, dopřát jim můžete i sérum vhodné pro váš typ vlasů. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné