Jděte po čichu! (Není pižmo jako pižmo.)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Napoleonova manželka, císařovna Joséphine, prý dlouho po své smrti strašila v chladných chodbách jejich sídla. Ne, vidět ale nebyla. Podle toho, co se o ní traduje, se spíš vznášela v prostoru v podobě oblaku své sexy vůně (kvůli níž jí Napoleon zakazoval se koupat), která pak v jejich domě přetrvávala ještě celá desetiletí. Ta byla prý živočišným mixem jejího těla a parfému vyrobeného z musku (pižma).
Přitažlivá síla pižma a jeho neobyčejná výdrž jsou jistě důvody, proč ho mistři parfuméři zbožňují celá staletí. Kvalitní musk má totiž zvláštní schopnost splynout s vůní vašeho těla tak, že okamžitě zmizí hranice mezi: „to jsem já – to je parfém”. Jeho vůně je intimní, čistá a magicky vábivá. Historie této ingredience ale zdaleka tak clean není. Světu ji někdy na přelomu 13. a 14. století představil cestovatel Marco Polo a jejím původním zdrojem byly semenné váčky kabarů pižmových, vzácných himálajských jelínků.
Surové pižmo má výrazný, velmi živočišný zápach a musí se hodně naředit, aby „vylezly“příjemné tóny, které v parfémech tak milujeme. Molekula pižma má podobnou strukturu jako steroidy, z toho zřejmě pramení jeho až afrodiziakální přitažlivost, reagujeme na něj podobně jako na lidský feromon. Tato vzácná surovina šla na dračku a výše zmíněné nebožáky kamzíko - jelínky lovci dohnali na pokraj vyhynutí. Dnes už je pravé pižmo z etických důvodů zakázanou ingrediencí a parfuméři si museli poradit jinak. První uměle vyrobené pižmo (nitro musk) se objevilo na konci 19. století. Brzy si však i ono vykoledovalo svou červenou vlajku,
z výsluní ho srazila fototoxicita a neblahý vliv na lidský endokrinní systém. Hledalo se dál. A našlo. Polycyklické pižmo. I to však někomu způsobovalo podobné problémy, takže opět smůla. Ve 20. letech minulého století pak světlo světa spatřilo makrocyklické pižmo, které bylo lépe biologicky rozložitelné než obě předchozí varianty, jeho výroba ale stála tolik, že se nevyplatila. Díky vědeckému pokroku dnes máme různé druhy umělých pižem, od některých (většinou jsou součástí levnějších parfémů) se ale upouští. Upusťte také a sáhněte po kvalitě.
Eko parfuméři experimentují se syntetickými makrocyklickými pižmy nové generace, která nemají negativní vedlejší účinky. Ani na člověka, ani na přírodu. Najdete je třeba ve vůních Super Amber od Ellis Brooklyn (seženete v Líčírně) nebo Desert Nomad od St. Rose. Další nosové dokonce hledají variantu zcela bez syntetiky. Svou pozornost zaměřují na rostliny vydávající „živočišný a kožený odér“ podobný musku, například semena ibiškovce (ambrette). Podobných bylin ale moc neexistuje, a alchymisté tak mají jen omezené možnosti. Známe tedy vůbec nějaké pižmové želízko v ohni, které bude neškodné a udržitelné?
Vizionáři sázejí na bílou biotechnologii – mikroorganismy nebo živé buňky produkující určité látky s minimálním dopadem na životní prostředí. Bee Shapiro, zakladatelce značky Ellis Brooklyn, se už podařilo touto cestou vytvořit nótu santalového dřeva (její parfém Après, do kterého ji přimíchala, je btw nádherný). Kabarové na himálajské střeše si navíc prý šuškají, že se brzy dočkáme i kvalitního biotech pižma. Joséphine by měla asi radost. My také.