Hvězdy (i ty na obloze) už vědí, co budeme letos nejvíc nosit

Ha, náš šatník na příští rok je už předpovězený.
Text: SAM MANZELLA A JULIE ZEDNÍKOVÁ 5. února 2023

Foto: Archiv HMI & Cosmopolitanu

Velurové teplákové soupravy. Von Dutch kšiltovky. Džínovina na džínovině překrytá džínovinou. Také máte ten pocit, jako bychom byli uvězněni v nekonečném kruhu recyklace módních trendů a uvízli jsme v šatníku Paris Hilton z éry seriálu Zlatý holky (The Simple Life, 2003)? Schválně, jestli dokážete rozpoznat, které fotografie jsou z „tehdy“ a které z „dnes“? Ne? Nevadí, nám to také nešlo…

Jako obvykle můžeme vinit (nebo být vděční?) astrologii, konkrétně lunární uzly osudu. Nazývají se také Severní a Jižní uzel a jedná se o dva protilehlé body na obloze, v nichž se kříží dráhy Slunce a Měsíce. Pohybují se jako zrcadlové odrazy a vždy se nacházejí v opačných znameních zvěrokruhu. V každém znamení zůstávají přibližně 18 měsíců, takže jejich cesta celým zvěrokruhem trvá zhruba 19 let. A tím se dostáváme zase na začátek: Říká vám něco ten detail „19 let“? Neviděli jste náhodou dnešní trendy tak asi přibližně před 19 lety? Růžová Motorola Razr nebo Britney Spears ve velurové teplákovce cca z roku 2003?

Astro kruh se uzavírá

„Uzly v mnoha ohledech určují atmosféru doby,“ vysvětluje astroložka Aliza Kelly. Právě teď se nacházejí ve znameních Býka a Štíra, tedy tam, kde se nacházely v letech 2003 a 2004. Ano, přesně v té době, kdy se vysílaly první dvě série seriálu Zlatý holky, kdy Beyoncé vydala své první sólové album a kdy se Britney Spears, Christina Aguilera a Madonna líbaly na předávání cen VMA. Tento jev se nazývá návrat uzlu. Podobně jako nechvalně známý návrat Saturnu může vyvolat témata z minulosti. Časově se to téměř dokonale shoduje s proslulým dvacetiletým cyklem módních trendů.

Módní trendy určuje vesmír!

Ale moment! Existuje ještě jeden důkaz o tom, že vesmír je zapojený do módních trendů a našich malých posedlostí. Jupiter, planeta expanze a požitkářství, má podle astroložky k tomu, co si ráno vybíráte u skříně, také co říct. Jeho vliv je cyklický: V každém znamení se zdrží přibližně 1 rok, takže mu trvá zhruba 12 let, než projde celým zvěrokruhem.

„Každých 12 let můžeme sledovat návrat k tomu, co se odehrávalo, když byl Jupiter v daném znamení naposledy,“ vysvětluje Aliza. Po většinu roku 2022 byl Jupiter v Beranu – také jste si všimli vyšší dávky beraní energie v podobě odvážné a drzé módy na vaší FYP na TikToku?

Legíny ze zlatého lamé, mohutné čelenky a další rozkošně nevkusné indie sleaze styly nápadně připomínají to, co jsme nosili, když byl Jupiter v Beranu naposledy v letech 2010 a 2011. Ne každý je připravený nosit džíny s nízkým pasem a ledově modré oční stíny, a pokud to není váš šálek čaje, můžete se utěšovat tím, že takové návraty jsou jen přechodnými momenty ve větším vesmírném příběhu. Konečně, cyklus bude pokračovat, až se v létě roku 2023 uzly posunou do dalších znamení, a my všichni budeme pravděpodobně vzdychat: „To je boží!“ nad novým trendem. Trendem, který byl „nový“ už v roce 2005.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné