Věříte na druhou šanci? Sure Curated představili první kolekci

Když smysluplnost není na úkor krásy...
Text: Martin Váša 26. prosince 2022

Foto: Sure Curated

Jedenáct looků sestavených z více než pětatřiceti upcyklovaných kusů oblečení, ale také původních produktů, často ušitých z deadstocku látek, převážně přírodních. Takové je složení první ucelené kolekce, kterou Alexander Bel a Laura Krejčová představili pod svou rok starou značkou Sure Curated. Pojmenovali ji The Hope Era a ukázali jí nejen to nejlepší z nejlepšího svých unikátních výrobků, ale také podali důkaz, že smysluplnost není na úkor krásy – naopak.

Alexi, odkud pocházejí produkty, které jsi v rámci kolekce upcykloval?  

Z celé Evropy. Většina – třeba saka a kalhoty – pochází z vintage shopů v Praze, Olomouci a dalších českých městech, ale některé košile a vesty máme i z Itálie. Perly, které byly ručně našívané na kožené rukavice, pro nás připravila česká značka Bohemia Gloves, pocházejí z malého antiku na Islandu. Také jsme ve spolupráci s Caroline Görg připravili kolekci šperků, upcyklovanou ze stříbrných komponentů, říčních perel z Itálie nebo korálků z českého skla, které se už nevyrábějí a jsou tím unikátní. Při výběru klademe důraz na přírodní materiály, měly by tvořit naprostou většinu.

Pro jste si zvolili cestu upcyklingu?  

Proč vytvářet zcela nové oblečení, když už ho existuje tolik? Dává mi smysl pracovat převážně s tím, co stačí pozměnit nebo jinak interpretovat.  

Každý kus je unikátní. Jak řešíš různorodost velikostí?  

Při tvorbě se snažím postupovat tak, aby oblečení sedělo člověku s proporcemi velikosti L, ale zároveň si ho mohl obléct člověk velikosti S a třeba ho stáhnout. Proto má většina modelů různá vázání a mašle. V lednu také chceme spustit službu, v rámci které nám bude moct zákazník přinést na příklad své sako, anebo vybrat některé z našich, a my mu ho upravíme na míru. Máme s tím už zkušenosti, udělali jsme to tak třeba pro básnířku Michaelu Fenklovou na poslední ročník KVIFF. Myšlenkou je vrátit život oblečení, které vás už nebaví, nebo vám nesedí.

Jací jsou klienti Sure Curated?  

Máme to štěstí, že lidé z naší komunity jsou hodně různorodí. Naší první klientkou byla na příklad Eliška Chromistek, spoluzakladatelka Nookart Studio, kde proběhla naše první show. Je to inspirativní žena, která ví, co v životě chce, má výstřední vkus a silnou osobnost. Nevezme si na sebe jen tak něco, hledá hodnotu, kvalitu, příběh. Myslím, že to je něco, co mají naši zákazníci společné.

Koho bys v oblečení Sure Curated viděl nejraději?  

Ty lidi, kteří ho ocení a nebudou ho obměňovat každou sezonu. Kteří se ho nebudou bát nosit každý den a užívat si v něm život. Podstatné je, aby daný kus splňoval svou primární funkci, tedy byl nošen a dělal radost. Přál bych si, aby se v Sure Curated lidé cítili silní a svobodní.  

Budete kolekce představovat pravidelně?  

Povím ti to asi takhle – den před první přehlídkou jsem zavolal své nejbližší kamarádce Magdě Žůrkové, která nám pomáhala se stylingem a castingem, a řekl jí: „Víš, co by se mi líbilo na další přehlídku?“ Z telefonu se ozvalo: „A dost! Ať proběhne nejdřív ta první.“ Takže na viděnou v příští sezoně!

Kdo další je členem týmu Sure Curated?  

Značku jsem založil s Laurou a ihned jsme si určili role, které každého z nás baví. Laura je administrativní typ, ráda řeší objednávky, tabulky, logistické záležitosti… Já zastávám šití, mám na starosti kreativitu a vizuální stránku značky. Nedávno se k nám přidal také fotograf Filip Drábek, který pracuje na grafické stránce, a Magda se stará o styling a dotahování detailů, co třeba na první pohled nevidíme. Vnímám jako velké štěstí, že nám s přehlídkou pomáhala i Kristýna Coufalová, která se postarala o hudbu, nebo Kristýna Hošková s Krystýnou Zbořilovou, co vedly glam team. Neskutečně si vážím toho, že je z Sure Curated po prvním roce taková velká, třebaže trochu šílená rodina.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné