Módní ikona, excentrik i génius: Jaký byl Karl Lagerfeld?

Byl výjimečný, charismatický, geniální a nebál se říct, co si myslí. Připomeňme si společně nevšedního muže módního světa, od jehož odchodu uplynuly už 4 roky.
Text: Kateřina Matoušková 19. února 2023

Foto: Getty Images

Letos jsou tomu už 4 roky, kdy se svět dozvěděl smutnou zprávu - ve svých 85 letech zemřel v pařížské nemocnici geniální, excentrický a mimořádně nadaný módní návrhář Karl Lagerfeld. Pojďme si společně připomenout některé momenty z jeho života, které se zapsaly do historie.

Černý oblek a tmavé sluneční brýle aneb uniforma mistra  

Karl Otto Lagerfeldt, jak zní jeho rodné jméno, se narodil roku 1933 v německém Hamburku. Své rodné příjmení pozměnil proto, aby vypadalo a znělo více obchodně. Během svého života spolupracoval Lagerfeld s celou řadou známých značek, za všechny jmenujme alespoň Fendi a Chanel. Při zmínce jména Karl Lagerfeld se asi nejednomu z nás vybaví klasický černý oblek a tmavé sluneční brýle, právě to totiž byla jeho typická uniforma. Aby ovšem jeho outfit nepůsobil fádně, vždy jej doplnil o prsteny, rukavice a další nepřehlédnutelné doplňky.

Jak poznat oddanost módě? Zhubnete 40 kilo za rok a napíšete o tom knihu  

O tom, že se Lagerfeld byl opravdu nepředvídatelný, svědčí i to, že během pouhých 13 měsíců zhubl přes 40 kilogramů. O cestě k jeho vysněné postavě si můžete přečíst v knize The Karl Lagerfeld Diet, jež vznikla ve spolupráci s Dr. Jean-Claude Houdretem, který mistrovi s hubnutím pomáhal. Proč se vlastně rozhodl takto drasticky změnit svůj vzhled? Učarovaly mu totiž modely francouzského módního návrháře a fotografa Hedi Slimaneho. Aby je ovšem mohl nosit a vypadat v nich dobře, vyžadovalo to razantní změnu postavy.

Kde se vzala Choupette?

O Karlovi Lageferdovi se také hojně mluví ve spojitosti s jeho milovanou kočičkou Choupette, kterou nade vše miloval. Věděli jste ale, že kočka nebyla původně jeho? Patřila totiž modelovi  Baptiste Giabiconimu, kterému ji Karl hlídal. Jenomže během té doby se do Choupette natolik zamiloval, že ji již původnímu majiteli nikdy nevrátil. 

Nejlepší hlášky Karla Lagerfelda  

Abyste získali ještě o něco lepší představu o tom, kdo byla ona módní ikona, génius a nenahraditelný módní návrhář, přinášíme vám výběr několika hlášek, jež Karl Lagerfeld vypustil do světa.  

  • Myslím, že jsem ještě povrchnější, než si myslíte.
  • Tepláky jsou znakem porážky. Ztratili jste kontrolu nad svým životem, tak jste si koupili tepláky.
  • Dělám věci, které nikdo nepotřebuje, ale které všichni chtějí.
  • Vždy jsem věděl, že jsem byl stvořen k tomu, abych žil tímto způsobem, abych byl legendou • 
  • Luxusní kabelky dělají váš život příjemnějším, plní vám sny, dávají vám sebevědomí a ukazují vašim sousedům, že se vám daří.
  • Móda je pomíjivá, nebezpečná a nespravedlivá.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné