Indie kids hlásí návrat!

Oblečte tričko oblíbené kapely, rozmažte řasenku a neperte conversky
Jan Pokorný 16. října 2022

Getty Images

Když si zadáte definici „indie kids“ do urbandictionary.com, objeví se vám: „Poslouchají indie hudbu. Ne, nemáme všichni rozcuchané vlasy ani se neoblékáme ‚like we don’t give a shit‘. Nejsme všichni elitáři ani umělecké typy. Jsme jiní, jsme nezávislí. Není to o hadrech, ale o hudbě. Někoho nezajímají vůbec, jiní se snaží o trošku víc. Je to fuk.“ Chápeme to jemné rozhořčení. Indie (rozhodně vás nepodezíráme z neznalosti, ale pro jistotu: jde o zkratku anglického slovíčka independent) styl se, zcela logicky, odvíjí od stylu oblékání ne­zá­vislých hudebních kapel a jejich publika, a aby (respek­tive že) se stal masovým trendem, je vlastně tak trochu oxymóron. Pokud jste vyrostli na Spice Girls a od The Strokes nezabroukáte ani tón, skinny jeans a hedvábná šálka z vás pravověrnými neudělají, v tom souhlasíme. Na druhou stranu, aby vám bylo povoleno nosit flitry, také nutně nemusíte patřit ke skalním fanouškům Abby, že? A tak kmen snad promine, když vám dáme pár tipů, jak si z šatníku všech nezávislých něco vypůjčit a stát se závislými. Bez vedlejších účinků. Tedy možná.

Devadesátkový grunge a osmdesátková opulence

Odpustit si přitom nelze malý výlet do historie. Na výsluní a stránky módních časopisů se indie kids totiž už jednou dostali, a to někdy mezi rokem 2005 a koncem dekády. Kate Moss ran­­di­la s frontmanem The Libertines, bouřlivákem Petem Dohertym, v Topshopu ani dalších podobně cool obchodech jiné než spray on skinny džíny nevisely, a co se nestalo v Glastonbury, jako by se nestalo vůbec. Právě Kate (Sienna Miller s Alexou Chung a Agyness Deyn mi teď snad prominou…) uměla devadesátkový grunge a osmdesátkovou opulenci s lehce erotickým podtónem namixovat jako nikdo jiný, její kreace z této doby jsou ikonické a jako inspirace poslouží skvěle. Klidně si její tehdejší look vypůjčte jedna ku jedné bez jakéhokoliv updatu, v tomto případě není nutný. Zcela báječným »přemostěním« k dnešku jsou pak léta kreativního ředi­tele Hediho Slimana u Saint Laurent, bez nadsázky lze říct, že právě on udržel indie módu naživu pro další generaci. Novou por­ci aktuální inspirace případně najdete na Instagramu, ideálně u holek, které poletují někde mezi Paříží a Londýnem – náš tip: dlouhonohá Camille Charriere.

Základ indie stylu? Boho bižuterie i obouchané koně

Co kromě už výše zmiňovaných úzkých džínů patří k základním pilířům indie módy? Seznam bude pro každého jiný, stejně jako styling sám (ať žije eklektismus a doba volající po autenticitě za každou cenu!). Zcela jistě se vám ale bude hodit tour merchem inspirované tričko, mikro šortky, černé nebo tmavomodré conversky stejně jako obouchané koně, oversize kostkovaná košile, bomber v jakékoliv podobě, kabátek jako z uniformy pruského vojáka, slim fit obleková vesta, boho bižuterie, fedora – a ano, samozřejmě i ona zmíněná úzká hedvábná šálka. Podobně jako u všech trendů, které už tu jednou či vícekrát byly, pak platí, že stejně efektní, ne-li ještě efektnější kousky než v kolekcích aktuálních (za nás vede Acne Studios, Dsquared, Coach a Missoni) najdete ve vintage shopech, od věci není dokonce ani návštěva filmového či divadelního fundusu. Přejeme vám úspěšný lov a spoustu protančených festivalových nocí!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné