Cyberpunk: Futuristický styl oblékání kombinující všechny odstíny černé

Také máte vždy s příchodem jara chuť vrhnout se do čistky svého šatníku a veškeré své oblečení vyměnit za nové?
Text: Kateřina Matoušková a Jan Houška 1. května 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Jestliže jste připraveni na velkou změnu vašeho šatníku, máme pro vás jeden tip – Cyberpunk. Ne, nebudeme vám doporučovat, abyste se oblékali jako ústřední postava videohry Cyberpunk 2077, kterou mimochodem ztvárnil Keanu Reeves, ale tohoto herce ještě rozhodně zmíníme…

Kde se vzal Cyberpunk?  

Vrtá vám hlavou, co posloužilo jako předloha Cyberpunk stylu? Odpověď je taková, jakou jste ji pravděpodobně čekali: sci-fi. Vzpomeňte si na filmy Matrix (vidíte, my vám říkali, že se o něm ještě zmíníme), Blade Runner, Blade Runner 2049 či Minority Report. Společným rysem těchto filmů je to, že se odehrávají v dystopické budoucnosti a tvůrci se snažili, aby tomu přizpůsobili i oblečení postav. Mimochodem, s označením cyberpunk přišel poprvé autor Bruce Bethke, který tak nazval jednu ze svých povídek, a to již v roce 1983.

Jak se obléct podle Cyberpunk pravidel?  

Výhodou Cyberpunk stylu oblékání je to, že má mnoho podob. Oblečení, které nosíte na doma a občas s ním jdete i s košem, by se dalo označit jako cyberpunk à la žebrák. Skládá se z pohodlných kusů oděvu a ve své podstatě se vlastně jedná o oblečení, které dříve nosili počítačoví hackeři. Ovšem rozšířenější verzí je styl, jenž je směsicí anime a technologií a kombinuje kůži, latex a vinyl. Vše samozřejmě v odstínech černé barvy.

Cyberpunk ve světě high fashion  

Nenechte se ale mýlit. Cyberpunk nenosí jen vášniví hráči videoher, anime filmů, mangy a hackeři. O tom, že tento styl oblékání pronikl i mezi běžné obyvatelstvo, vypovídá i kolekce módního domu  Maison Margiela, jež byla uvedena letos v lednu v rámci Pařížského fashion weeku.   Chcete-li s příchodem jara razantně změnit svou image, vyzkoušejte Cyberpunk. Dominuje mu černá barva na všechny způsoby, kůže a latex a inspiraci najdete ve svých oblíbených sci-fi filmech. Potřebujete ještě jinou výmluvu k tomu, abyste si dneska večer dali Netflix a chill?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné