Moje poprvé za velké peníze

Byt, auto, nebo šperk? Zatoužili jste poprvé v životě vlastnit něco hodnotnějšího než pět párů okopaných tenisek, notebook a sbírku očních stínů? Prozradíme vám, jak se nenechat napálit i kolik vás bude stát péče o vašeho nového miláčka.
Anna Basiková 8. října 2022

Cosmopolitan

Mise: Kupuju nový domov

Co promyslet: Při výběru nemovitosti se vyplatí přemýšlet hodně prakticky. Chcete byt pronajímat, nebo v něm plánujete strávit celý život? Mělo by vaše hnízdečko stát uprostřed města, nebo potřebujete přírodu na dosah? Pamatujte zkrátka na všechno. „Důležité jsou i parametry jako velikost bytu, dispozice, světová strana, výška stropu, množství úložných prostor, možnost parkování, dostupnost či občanská vybavenost,“ vyjmenovává realitní makléřka Tereza Vrzáková (remax-czech.cz). A co finanční stránka? „Pokud potřebujete hypotéku, nechte si spočítat její výši u hypotečních makléřů nebo zkušených finančních poradců. Ti vám totiž vyjednají lepší úrokové sazby než v bance,“ upozorňuje David Přikryl, autor webu koupimprvnibyt.cz a e-booku Jak koupit první byt. Většinou byste ale měli mít připraveno cca 20 % z celkové ceny v hotovosti. A jedno upozornění navíc: „V případě hypotéky zbytečně nekoukejte po družstevních bytech. Na ně vám banka nepůjčí, pokud jí nedáte do zástavy jinou nemovitost. V tomto případě si totiž kupujete jen podíl v družstvu, nikoliv nemovitost zapsanou v katastru nemovitostí,“ vysvětluje Přikryl.

Na co si dát pozor: Nečekejte, že všichni zúčastnění budou hrát fér, a ohlídejte si, ať ve vašem novém příbytku vše funguje, slouží a vypadá tak, jak má (či jak tvrdil inzerát). Ideálně si vezměte na pomoc kamaráda stavaře, kterému věříte a který vám prostory zkontroluje (nebo si zaplaťte odborníka). Ověřte si skutečnou velikost bytu i jeho technický stav a nechte si předložit i případné revizní zprávy. „Na prohlídce nepoznáte, zda jsou v domě stará potrubí nebo nefunkční rozvody elektřiny či zda můžete měnit dispozice bytu podle vašich představ, třeba vybouráním stěny. V případě následné rekonstrukce se pak můžete divit, co vše musíte ještě opravit a kolik to stojí,“ varuje předem makléřka. Nezapomeňte se zeptat, co všechno je fakticky součástí bytu (využívání zahrady za domem, parkovací stání či sklep), zjistěte, jaké služby jsou v domě dostupné (poskytovatel internetu, televizní anténa, recepce, dětské hřiště), pátrejte i po energetické náročnosti (a nechte si ji písemně doložit). Realitní makléřka doporučuje také obhlídku nemovitostí

Kolik to bude stát: „Ceny nemovitostí jsou tradičně nejnižší na severu Čech a nejvyšší v Praze. Třeba v Mostě můžete za 1 m2 zaplatit v průměru 23 tisíc korun a v Praze skoro pětkrát víc. Byt o 50 m2 tak může stát 900 tisíc, ale i pět a půl milionu. Abyste se lépe zorientovali v cenách nemovitostí ve své lokalitě, využijte i cenové mapy, které najdete na internetu,“ radí David Přikryl.

Hele vol*, kde mám káru?

Co promyslet: Dva roky jezdíte bez nehod a už jste zatoužila po vlastním vozítku? Než rozbijete prasátko, promyslete několik důležitých věcí. Auto budete nejspíš parkovat na ulici, takže na něj bude neustále pršet, může ho někdo rozbít nebo nedejbože ukrást. Stejně tak vůz můžete zničit vy sama (nechceme strašit, ale vyloučit to nelze). Dále připočtěte ještě benzín, havarijní pojištění, povinné ručení… Už to není taková sranda, že? Položte si proto pár nezbytných otázek: K čemu budete auto používat? (Hledáte malé autíčko pro single holku, nebo sháníte velkou káru, kam se vejde manžel, pes i kočárek?) Jak dlouhé trasy plánujete a do jaké výbavy chcete investovat? (Stačí vám stáhnout okýnka, nebo chcete pohodlíčko s klimatizací?) A potřebujete funglovku, nebo se spokojíte s ojetinou? „Měla by vám zbýt také rezerva na provoz a údržbu vozu. V případě leasingu či úvěru se můžete nechat pojistit pro případ, že nebudete moct auto splácet,“ doplňuje výčet Pavel Jína, tiskový mluvčí Škoda Auto ČR (skoda-auto.cz).

Na co si dát pozor: „Často bývá první volbou vozidlo ojeté, jeho nákup je ovšem nejsložitější. Nejvyšší kvalitu a jistotu nabízejí bazary, které jsou součástí prodejen nových vozidel,“ hodnotí Pavel Šlechta, manažer prodeje Auto Jarov (autojarov.cz). „V případě ojetého vozu hraje zásadní roli celkový stav. Vezměte s sebou na nákup odborníka nebo běžte ke zdroji, který kontrolu provádí už před zařazením vozu do nabídky,“ nabádá k opatrnosti i Pavel Jína a jako příklad uvádí certifikovaný prodej ojetých vozů Škoda Plus. U ojetých aut se bohužel často stává, že původní majitel přetočí tachometr, aby zamaskoval, kolik kilometrů má auto skutečně najeto. „Zajímejte se tedy zejména o historii vozu, počet majitelů, provedené opravy a servis,“ vzkazuje Šlechta.

Kolik to bude stát: Ojetý vůz koupíte klidně už za pár desítek tisíc, tady si ale o to víc pohlídejte, aby nepřestal jezdit dřív, než si naplánujete první výlet. „Čím starší auto, tím vyšší pravděpodobnost výdajů,“ konstatuje Šlechta. Cena nových vozů se pohybuje od stovek tisíc (Škoda Fabia: 300 tisíc) až do milionů korun (SUV Kodiaq). „Automobilky často nabízejí nejrůznější formu bonusů, třeba za výkup vašeho stávajícího vozu,“ dává dobrý tip Jína. Chcete si vzít auto na splátky? Připravte si zhruba dva a půl tisíce měsíčně. V případě operativního leasingu, který zahrnuje další služby (základní servis, pojištění či zimní pneumatiky), začíná měsíční splátka přibližně na pěti až šesti tisících.

Honba za diamanty

Co promyslet: „Víte, že investovanou částku nebudete v nejbližších letech potřebovat, a vnímáte ji jako koupi rodinného klenotu? Jděte do toho,“ povzbuzuje Andrea Beranová, retail ředitelka ALO jewelry (alo.cz). Zamyslete se nad tím, zda hledáte jednoduchý investiční šperk, který chcete pravidelně nosit, nebo výrazný klenot jako doplněk na speciální příležitosti. Nejste připraveni vložit velkou sumu do investičního šperku nebo diamantů? Kupujte zlato. „Hodnota zlata, ale i drahých kamenů odolává hospodářským krizím. Mluvíme o nerostném bohatství, kterého na světě stále ubývá a jehož cena nikdy radikálně neklesne, jde tedy o stabilní investici,“ slibuje nám odbornice. Další výhody? Jednoduché skladování a snadná přenosnost.

Na co si dát pozor: „Před pořízením šperku s diamantem se vždy zajímejte o certifikát, který je takovým rodným listem šperku. Investiční diamanty by vždy měly mít i mezinárodní certifikát. Zaměřte se nejen na váhu, barvu a čistotu diamantu, ale také na důležité parametry brusu, lesku a symetrie, které obchodníci často neuvádějí nebo záměrně zamlčují. Přitom mohou výrazně změnit cenu drahého kamene. U šperků s barevným drahokamem je důležitá sytá barva, jas, perfektní čistota a brus,“ předává základní know-how Beranová. Abyste nešlápli vedle, obraťte se vždy na prověřené klenotnické společnosti nebo důvěryhodné odborníky, kteří vám nastíní konkrétní možnosti a předvedou množství alternativ. V tomto případě ale berte v potaz i osobní pocity, jaké ve vás obchodník vyvolává. Věnuje se vám? Dokáže vám vše srozumitelně vysvětlit? Má na vás dostatek času? Pozor si dejte i na rádoby výhodné nákupy a slevy na internetu, ať už v zahraničí nebo u neověřených obchodníků. „Investičních kamenů stále ubývá a ceny na diamantové burze vzrůstají, žádný obchodník s kvalitním zbožím si nemůže dovolit dávat na investiční kameny přemrštěné slevy.“

Kolik to bude stát: Šperky řadíme mezi alternativní investice, do nichž se obecně doporučuje vložit 10 až 15 % úspor. Při výběru buďte obezřetní. Tady totiž úměra „čím větší kámen, tím hodnotnější šperk“ nemusí platit. Nejlepší likviditu mají investiční šperky s diamanty od jednoho do tří karátů. „Pokud ovšem chcete vybrat něco speciálního, zkuste vzácné barevné diamanty. Cena je velmi vysoká, ale díky jejich jedinečnosti, vysoké poptávce a uzavření nejvýznamnějšího dolu v Austrálii meziročně stoupla o 15 až 20 %,“ popisuje vývoj Beranová. Za menší, ale chytrou investici považuje i bílý diamant od 0,3 karátů, který pořídíte zhruba od 30 tisíc korun, v závislosti na kvalitě kamene. „Jen za posledních šest měsíců šly ceny všech diamantů včetně těch nejmenších o 20 % nahoru,“ přibližuje situaci na trhu.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné