Horní Rakousko: Římani, řeka Dunaj i romantika v korunách stromů

Jen pár kilometrů od českých hranic můžete narazit na pozůstatky Římské říše, dechberoucí přírodu i romantické domky v korunách stromů... Tak proč se nevyrazit podívat?
komerční článek 11. července 2023

Foto: Getty Images

Horní Rakousko, které se nachází v severní části Rakouska, oplývá bohatou kulturou, živou historií a úchvatnými přírodními krásami, což z něj činí lákavou destinaci pro každého, kdo se rozhodne vydat na návštěvu k našim jižním sousedům. Oblast Horního Rakouska je úžasnou směsicí historie a technologických inovací. Linec, jeho hlavní město, je centrem kulturní energie a obchodu, s prosperující hudební a uměleckou scénou, která hladce kombinuje tradiční a současné umění.

Kultura Horního Rakouska ale sahá daleko za hudební scénu a zahrnuje i množství nehmotných kulturních pokladů. Mnoho hornorakouských tradic a řemesel bylo uznáno a zachováno organizací UNESCO. Čím je ale Horní Rakousko velmi specifické, tak především historií spjatou s Římskou říší.

Před dvěma tisíci lety totiž Římané kolonizovali části dnešního Bavorka a právě Horního Rakouska, které zahrnovaly provincie Noricum a Raetia. Během zhruba 500 let tak po sobě zanechali nesčetné množství předmětů a architektonických památek, z nichž mnohé jsou vystaveny v muzeiích.

Muzeum Lauriacum

Jedno z takových muzeí, které rozhodně stojí za návštěvu, se nachází v malebném městě Enns. Muzeum Lauriacum, založené v roce 1892, sídlí v budově bývalé radnice a umožňuje návštěvníkům vydat se na cestu do historie a prohlédnout si více než 1200 artefaktů, a poznat Římskou říši, tak jako nikde jinde. Součástí výstavy jsou také interaktivní mapy a prezentace a na své si přijdou také děti. A proč se muzeum jmenuje právě Lauriacum? V Ennsu se totiž kdysi nacházel právě římský legionářský tábor Lauriacum. Odtud římské vojsko řídilo síť pevností a základen podél Dunaje, které chránily severní hranici říše.

Enns

V dnešní době je Enns malebné město na Dunaju, které nabízí (tak jako celé Horní Rakousko) fascinující cestu do minulosti. Jako jedno z prvních měst v Rakousku například získalo v roce 1212 městská práva, což je datum, které si můžete přečíst na slavné městské věži, hrdé památce bohaté minulosti Ennsu. Na své si přijdou i milovníci architektury, a to díky renesančním a barokním fasádám, opevněným hradbám a pozůstatkům římských počátků. (Redakce Cosma doporučuje dát si oběd v klasickém rakouském hotelu Zum Goldenen Schiff, který se nachází přímo na náměstí, kde si můžete dát ten pravý schnitzel a bramborový salát).

Město Enns

Ikuna Naturresort

Pokud nejste příliš velkými milovníky historie či turistiky, tak věřte, že Horní Rakousko nabízí zajímavá místa i pro vás. Jedním takovým je rekreační/zábavní park Ikuna. Park jehož název vznikl spojením slov – Inspiration (inspirace), Kunst (umění) a Natur (příroda) nabízí zábavu pro rodiny s dětmi. Dospělí i děti se můžou vyřádit na více než 90 stanovištích, které zahrnují například Dinopark nebo tématické zóny jako je pirátská zátoka nebo westernové městečko. Park nabízí i ubytování, a to přímo v tématických teepee, které ale mají od těch klasických daleko. V Ikuna teepe se budete cítit spíše jak v pětihvězdičkovém hotelu než jako ve stanu pod širým nebem.

Baumhotel Kopfing

Toužíte vyrazit s drahou polovičkou na romantický výlet do přírody? Tak přesně pro vás je Baumhotel Kopfing, který nabízí jak 1000 metrů naučnou stezku korunami stromů, tak i pobyt v krásných srubech přímo v korunách stromů. V areálu si můžete navíc vyzkoušet obří houpačku, lanové centru, padesátimetrovou tunelovou skluzavku. Dobrodružství můžete zažít také při nočním putování nebo řešení hádanek při jedinečných únikových hrách Escape Room, přičemž jedna nabízí třeba téma Harryho Pottera.

Hornorakouská centrála cestovního ruchu

Dunaj

Řeka Dunaj, kterou Napoleon slavně pokřtil na "krále evropských řek", je jedním z geografických a kulturních zázraků oblati. Dunaj, který se klikatí Horním Rakouskem, pomohl vytvořit malebnou tapiserii zelené krajiny, hor, zvlněných vinic, zřícenin hradů a starobylých opatství. Na Dunaji rozhodně stojí za návštěvu rodinná firma Witti, která vyrábí širokou škálu tradičních lodích. Třešničkou na dortu je pak možnost plavby v jedné z lodiček právě po proudu Dunaje. 

Pokud i vás Horní Rakousko zaujalo, neváhejte navštívit stránky Hornorakouské centrály cestovní ruchu, kde můžete najít další potřebné informace a tipy na výlety po malebné krajině našich sousedů.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné