Rapperka Arleta (nejen) o svém novém EP Star Stable

Giddy up!
Text: Martin Váša 26. června 2023

Foto: Romana Kovacs

Čím dál zářivější hvězda české rapové scény si za hlavní motiv svého nového EP, na němž spolupracovala s producentem MDMX, vybrala koně coby symbol krásy, pravdy a vznešenosti. „Tuto definici jsem si půjčila od svého oblíbeného režiséra Andreje Tarkovského, který koně alespoň v jednom záběru zahrnul do každého svého filmu,“ říká hudebnice.

Proč zrovna koně?

Kůň je majestátní zvíře a po staletí, co slouží člověku, nepozbylo ani špetku své elegance. V koních zůstalo tajemství a svoboda, které třeba psi vším tím šlechtěním pozbyli. Pocit, kdy vás poslouchá a komunikuje s vámi 600kilové zvíře, na kterém máte tu čest sedět, je nepopsatelný.  

Ke komu bude pole vás Star Stable promlouvat obzvlášť?

Doufám, že bude bavit mnoho posluchačských sfér od klasických mladých fanoušků rapu po starší generace hudebních kritiků, kteří čtou až moc mezi řádky. Chci otevřené a odvážné fanoušky, kteří mají rádi přítomnost a odlišnost.

A jaká poselství se mezi řádky textů skladeb skrývají?

Chci svobodu a hédonismus každodenního života, řítit se vpřed a žít až patetické, kýčovité filmové momenty. Padám na zadek při střetu s realitou, jsem věčné dítě, které se snaží stát součástí funkčního kapitalismu, vydělat peníze a kupovat si high fashion, aniž by mě společnost soudila. Vedle brýlí Dior mít charitativní organizaci pro záchranu světa.  

Jak je na tom Česko s ženskou rapovou scénou?

Zdá se mi, že se naše ženská rapová scéna každým dnem rozrůstá, což je skvělé. Když jsem před dvěma třemi lety začínala, bylo nás pár. Dnes se objevuje čím dál víc šikovných raperek. Tajně doufám, že bych na tom mohla mít skromný podíl. (směje se) Celkově se rapová scéna mění a je daleko přívětivější k různým tématům a stylům. Více se otevírá posluchačům mimo rapový žánr.

Jaká témata ve své tvorbě řešíte především?

Zabývám se jakýmsi novým pojetím feminismu, který ale může být stejně toxický jako kterýkoliv jiný, pokud se radikalizuje. Třebaže začal čistou myšlenkou. Já volím cestu absolutní otevřenosti a transparentnosti. Mluvím o psychických potížích, traumatech z dětství, závislostech, sexismu, potratech a základních lidských právech na život pro veškeré bytosti chodící po světě. Je to taková moje temná holčičí psychologická studie sebe samotné. V mých textech najdete bolest způsobenou nešťastnou láskou, rozhozenými hormony při PMD, ale i víkendovou party v klubu. Jako bych dopředu potřebovala říct: „Říkala jsem ti, že to se mnou bude těžký, baby.“

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné