Harry, jdu do baráku! aneb Neodmyslitelní antihrdinové Vánoc

Znáte je všechny?
Text: Linda Svobodová 26. prosince 2022

Foto: Profimedia

Pohádky a komedie k vánočnímu období zkrátka patří. Každý má navíc svoji stálici, na kterou se během svátků musí bezpodmínečně podívat. Filmoví hrdinové už ovšem dávno nejsou na pořadu dne a naše srdce tíhne k padouchům. Jací antihrdinové tak neodmyslitelně patří k Vánocům?

Mr. Grinch  

„You're a mean one, Mr. Grinch. You really are a heel…” Americký kultovní film Grinch z dílny režiséra Rona Howarda si drží místo jednoho z nejoblíbenějších vánočních filmů už po celé dvě dekády. Ano, Grinch totiž vyšel již v roce 2000. Postavu věčně negativně naladěného zeleného chlupatého mužíka ztvárnil herec Jim Carrey, který hrál například i ve filmu The Mask (Maska), Dumb & Dumber (Blbý a blbější) či v Kick-Ass 2. Právě díky jeho brilantnímu hereckému výkonu si ihned vybavíme afektované pohyby a potutelný výraz. Grinch žije jako samotář na hoře v jeskyni a zde také plánuje, jak zničí Vánoce Kdovíkům - infantilním postavám s pršáčkem, které naopak Vánoce milují.  

Grinch se za 22 let zapsal do historie, a s jeho podobiznou si můžete koupit (ne)slušivé pyžamo, svetr či ponožky. To, že se jedná o kultovní film značí i to, že vzniká mnoho přirovnání typu „Ty jsi Grinch celé rodiny”, „Ty jsi Grinch, že nemáš rád Vánoce?” Zarytí milovníci filmu, kteří ho mají na movie listu každých Vánoc, bezesporu znají všechny detaily. Zajímavostí tak je, že vzniká i celá řada konspiračních teorií o tom, proč se Grinch rozhodl odejít na vrcholek hory z vesnice Kdovíkov, nebo jak se k němu dostal jeho pejsek Max. Právě o tom vznikla teorie, že jeho čtyřnohý mazlíček patří mezi ony vyhozené dárky, které Kdovíci už nechtěli a tak se ho Grinch ujal. A možná i proto si vybudoval nenávist k Vánocům a ke Kdovíkům.  

Pokud je pro vás přegrinchováno, tak raději nechoďte do kina. Začátkem prosince měl totiž premiéru vánoční slasher „The Mean One“ s hororovým Grinchem. Film je tak parodií na dětskou knihu z roku 1957 Jak Grinch ukradl Vánoce! a z rodinného filmu se tak stal najednou béčkový krvák.

Bad Santa  

Filmy se Santou jako antihrdinou nejsou žádnou raritou. Potvrzuje to i film „Bad Santa“ (Santa je úchyl!). V komedii z roku 2003 si roli Santy a jeho elfa zahraje dvojice trestanců - Billy Bob Thornton a Tony Cox, kteří se specializují na loupeže, a to konkrétně na vykrádání bank a trezorů. K tomu se jim skvěle hodí Vánoce, jelikož nikomu nepřijde podezřelé (alespoň ne tolik), že půjdou v tomto čase do obchodu v přestrojení za oblíbené vánoční postavy.

Podání Billyho Thorntona kapacitu filmu značně navýšilo, protože jeho herecký výkon je skvělý. Každopádně si film i přes pár nepěkných recenzí u diváků místo získal. V roce 2016 vzniklo jeho pokračování „Bad Santa 2“ (Santa je pořád úchyl!).

Santa tlusťoch   

Zazní-li někde jméno Santa Claus, automaticky si vybavíme urostlého dědu s plnovousem, v červeném oblečku a s malými kulatými brýlemi. Režiséři a scénáristi Eshom Nelms a Ian Nelms se ovšem rozhodli jít netradiční cestou a vytvořili akční černou komedii s názvem „Fatman“ (Tlusťoch) z roku 2020. Hlavní roli zde ztvárnil Mel Gibson.

Santa v podání Gibsona nevyrábí jen dárky pro děti, ale i náhradní díly pro armádu. Santovi zkrátka došly peníze… Místo dárečků tak u něj najdete pušky a pistole. Jak už to ovšem bývá, tak Santa nosí dárky jen hodným dětem. To se dotkne malého pomstychtivého kluka, který o Vánocích nic nedostane. Někdo by se snažil polepšit a sekat dobrotu, jiní si naopak objednají nájemného vraha, aby za to Santu zabil…

Harry, jdu do baráku!  

Jen co uslyšíte tuto nesmrtelnou hlášku, zajisté si ihned vybavíte film „Home Alone“ (Sám doma), který má i pokračování „Home Alone: Lost in New York“ (Sám doma: Ztracen v New Yorku). Postavu legendárního Kevina ztvárnil herec Macaulay Culkin, díky čemuž se také proslavil. Kevin se jednoho předvánočního dne pohádá se svojí maminkou a uteče do pokoje. Úskalí nastává ve chvíli, kdy se rodina na poslední chvíli snaží sbalit kufry a odjet pryč, přičemž až na letišti zjistí, že jim chybí Kevin. Ten se ovšem nenudí, protože se potýká s dvojící zlodějů, kteří vykrádají o Vánocích prázdné domy.

Oblíbené filmové záporáky zde ztvárnili Joe Pesci a Daniel Stern, kteří jsou pro diváky spíše známí pod jmény Harry a Marv nebo také pod přezdívkou Mokří bandité. Ti si chtějí na Štědrý den přilepšit a vyhlídnou si tak i dům McCallisterových - rodiny Kevina. Ten se ovšem zlodějů nezalekne a s dětskou kreativitou vymyslí řadu pastí, které Harryho a Marva nejen překvapí, ale i dost zraní. Během filmu se tak nikdo neubrání smíchu při sledování zábavného utrpení a grotesek, které dvojice zlodějů předvede.

Christmas Carol  

Ať už preferujete animovanou verzi, muzikál, či klasický film, pokaždé „Christmas Carol“ (Vánoční koleda) dokáže uchvátit svým silným příběhem a skrytým poselstvím. Bez ostychu tak můžeme říci, že se tento film řadí mezi vánoční stálice, bez kterých by to nebyly ty pravé svátky. Příběh je tu s námi ovšem už po staletí, jelikož se o něj zasadil spisovatel Charles Dickens, který vydal Vánoční koledu jako knihu již v roce 1843. O to úchvatnější je, že příběh nebyl nikde založen a zapomenut, ale dočkal se hned několika zpracování.   

Antihrdinu zde hraje starý lakomec Ebenezer, který nikoho a nic nemá rád (ani svého synovce Freda), a u Vánoc to platí o to víc! Dalo by se tedy říct, že je to takový Grinch v lidské podobě, který nežije v jeskyni, ale sám ve velkém domě. Ebenezer odmítá Vánoce slavit a nechce ani přispět na charitu, jelikož si jakožto lakomec škudlí každý zlaťák. To se ovšem nelíbí duchu Vánoc, který se u něj jednoho večera zjeví a ukáže mu, co se stane, když bude dál žít svůj posmutnělý život. Za celý večer se tak u něj prostřídá duch minulých, přítomných i budoucích Vánoc a vy během filmu budete doufat, že antihrdina pookřeje a nechá se spasit!

Jak už bylo řečeno, vybere si opravdu každý. Pokud chcete zabavit i malou holčičku, můžete zvolit Barbie verzi Vánoční koledy. O něco temnější verze pak vznikla v roce 2019 a má tři díly.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné