5 tipů na nejlepší dokumenty o přírodě, které si dnes pustit

3. března je Světový den divoké přírody, a to si přímo říká o speciální pořady!
Text: Kristýna Schafferová 3. března 2023

Foto: Getty Images

V roce 1979 vstoupila v platnost Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), a my od té doby slavíme 3. březen jako Světový den divoké přírody. Úmluvu, díky které je přes 5000 druhů zvířat a 29 000 druhů rostlin chráněno před vyhubením, podepsalo 180 zemí, přičemž Česká republika se připojila v roce 1992. No řekněte, existuje snad lepší večer, kdy si pustit některý z nejlepších dokumentárních filmů? Že nevíte jaký? Máme pro vás rovnou pět tipů...

1. Putování tučňáků (2005)

Francouzský režisér Luc Jacquet natočil v roce 2005 dokument o tučňácích, který o rok později získal Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Natáčení probíhalo víc jak rok v živelných podmínkách Antarktidy a štáb nedostal nic zadarmo. Celých devět měsíců strávil v absolutní izolaci, část týmu se navíc během sledování tučňáků ztratila a utrpěla omrzliny, takže se natáčení muselo na měsíc přerušit. Výsledek ale za to opravdu stojí. Btw americkým vypravěčem je Morgan Freeman.

2. Nebe a led (2015)

Na úspěch tučňáků navázal režisér Luc Jacquet dalším snímkem, tentokrát mapujícím klimatické změny. Jacquet následoval polárního vědce Clauda Loriuse na Antarktidu, aby lépe pochopil dopady globálního oteplování a zprostředkoval je divákům. V dokumentárním filmu se mihne i bývalý americký prezident Barack Obama. 

3. Planeta Česko (2017)

První celovečerní film o české přírodě si místo v top nejlepších přírodních dokumentech zaslouží. Režisér Marián Polák trávil celé dny ve stanu, aby pořídil ty nejlepší záběry. Snímek, který se těší velké chvále diváků i kritiků, sleduje tetřevy, sysly, bobry, ledňáčky, ale i lososy a mnoho dalších zvířat žijících v naší krajině. Dokumentem provází Kryštof Hádek. 

4. David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Opravdu silný dokument je svědectvím jednoho z nejznámějších přírodovědců o změnách, které se v přírodě udály během několika málo desetiletí. David Attenborough se vydává na místa, kde začínal a pozoruje radikální proměnu místních krajin.Snímek je alarmující, smutný, ale dává i naději. 

5. Earth: Den na zázračné planetě

Na úspěch dokumentární série Zázračná planeta z roku 2006 z produkce BBC navazuje dokumentární film Earth: Den na zázračné planetě. Během hodiny a půl se podíváte z džungle do města, od vorvaňů k pandám nebo zebrám... Režie se ujali Peter Webber, Richard Dale a Lixin Fan, vypravěči pak jsou Robert Redford a Jackie Chan. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné