Deprese, úzkosti i sexuální obtěžování. Brenden Fraser na Oscarech zažil velkolepý comeback

Brenden Fraser získal v neděli na 95. udílení Oscarů cenu za nejlepšího herce. Po letech fyzických a psychických problémů, tak nastal hercův velký comeback.
Text: Jan Houška 14. března 2023

Foto: Getty Images

Brendan Fraser je součástí filmového průmyslu už od počátku 90. let. Mezi jeho nejslavnější role patří především ty ve filmech, jako jsou Mumie, George z džungle a Encino Man. Fraser se narodil 3. prosince 1968 v Indianapolis v Indianě, ale vyrůstal v Kanadě. Navštěvoval Cornish College of the Arts v Seattlu a později se přestěhoval do Kalifornie, aby se věnoval herecké kariéře. Průlomovým rokem pro Frasera byl rok 1992, kdy si zahrál právě ve filmu "Encino Man", který mu pomohl prosadit se mezi přední hollywoodské herce.

V průběhu let se pak Fraser objevil v celé řadě filmů, od komedií jako Smlouva s ďáblem a Dožeň,co se dá! až po dramata jako Crash a Bohové a monstra. Často se věnoval také dabingu a podílel se na animovaných filmech. Herec se také angažuje v různých filantropických aktivitách, včetně spolupráce s nadací Make-A-Wish Foundation, která pomáhá smrtelně nemocným dětem plnit přání.

Výhra Oscara za film Velryba je pro herce momentálně obřím comebackem, jelikož v roce 2006 kvůli psychickým a fyzickým problémům kompletně zmizel z obrazovek a stáhl se do ústranní.  O problémech, které přičítá zraněním, jež utrpěl během své herecké kariéry, včetně vážného zranění zad a hlasivek, nyní často otevřeně hovoří. Nebojí se mluvit také o depresích a úzkostech a svěřil se, že právě to bylo důvodem, proč si musel dát na nějakou dobu pauzu od herectví.

Brenden se v minulosti navíc otevřeně svěřil se svými zkušenostmi se sexuálním obtěžováním. V rozhovoru pro časopis GQ z roku 2018 podrobně popsal incident, kdy ho v roce 2003 na obědě údajně osahával Philip Berk, bývalý prezident Hollywoodské asociace zahraničního tisku. Fraser uvedl, že tento incident v něm zanechal pocit deprese, úzkosti a samotářství a že přispěl k poklesu jeho kariéry.

Fraserovo rozhodnutí promluvit o své zkušenosti se sexuálním obtěžováním bylo široce oceněno mnoha lidmi ze zábavního průmyslu, kteří v něm viděli odvážný a důležitý krok v pokračujícím boji proti sexuálnímu obtěžování v Hollywoodu.

A nyní je držitelem jedné z největších filmových cen…

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné