You asked, we answer: Je zubní pasta na akné dobrý nápad?

Co myslíte? Kladná, nebo záporná odpověď?
Text: Kristýna Schafferová 2. prosince 2022

Foto: Getty Images

 Akné má jednu hroznou vlastnost. Objeví se vždycky, kdy se to ale vůbec nehodí. Ať už vás čeká focení, první rande, nebo třeba pohovor, malý zanícený kráterek vaši snahu udělat dobrý dojem spolehlivě pohřbije. Takže co teď s tím? Jako rychlé řešení se nabízí rada stará snad sto let – naneste na pupínek malé množství zubní pasty, která ho přes noc vysuší a tím urychlí hojení. Je to ale vážně tak snadné?

Jeden z nejstarších #diy beauty hacků, který přežije snad každou kosmetickou revoluci. Je ale zubní pasta na zanícené pupínky dobrým SOS řešením? Přečtěte si následující řádky ještě předtím, než svůj obličej uděláte mátově svěží.

Princip není špatný, ale…

Za použitím zubní pasty na akné něco je. Kdyby tento trik nefungoval, pravděpodobně by se nikdy nezačal předávat z generace na generaci. Ředitel klinického výzkumu dermatologického oddělení v nemocnici Mount Sinai v New Yorku Dr. Joshua Zeichner magazínu Women‘s Health tento fakt potvrdil: „mnoho zubních past dříve obsahovalo látku zvanou Triclosan, která je antimikrobiální a pomáhá ničit bakterie způsobující akné“. Triclosan je ale poněkud kontroverzní ingredience. „Jedná se o látku, kterou kromě zubních past obsahují také mýdla, dezinfekce nebo deodoranty, a která působí jako hormonální disruptor. To znamená, že narušuje fyziologickou funkci endogenních hormonů a přestože bylo její používání zakázáno, bohužel v některých kosmetických produktech nadále přetrvává,“ vysvětluje dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie MUDr. Natálie Havlíček. Kvůli možnému riziku ovlivňování hormonů štítné žlázy řada značek zubních past ze svých receptur Triclosan vyloučila, i tak se ale vyplatí to v INCI ověřit.

Triclosan ale není jedinou složkou zubních past, která má na akné nějaký vliv. Také jedlá soda, peroxid vodíku a alkohol mohou pomoci pupínek vysušit. Mentol pocházející z máty má navíc zklidňující účinky a snižuje otoky. Tudíž ano, zubní pasta svým způsobem vaše akné pomůže zkrotit, má to ale háček…

Zubní pasta na pleť nepatří

Tak prosté to je... Teď ale vážně: Pleť je svou skladbou úplně jiná než zuby, a proto také vyžaduje jinou péči. Je o poznání jemnější a některé látky obsažené v zubní pastě, jako je třeba fluorid, ji mohou podráždit. Zejména, pokud je vaše pokožka citlivá. Kromě toho může zubní pasta narušit pH vaší kůže, což ovlivní její schopnost zadržovat vlhkost a v některých případech způsobí její podráždění, vysušení a šupinatění.

Dejte šanci rozumnějšímu řešení

Mnohem efektivnějším způsobem, které navíc vaší pleti přinese i další benefity, jsou speciálně vyvinuté SOS péče. Stačí vyčistit pleť a na pupínek nanést trošku gelu či krému. A podle čeho je vybrat? Ve výčtu složení hledejte některou z osvědčených látek, jež mírní začervenání, zanícení i tvorbu komedonů a které mají chladivé a zklidňující účinky. Patří mezi ně například vilín virginský, přírodní ingredience se stahujícími účinky, vrbová kúra, jež působí proti zánětům nebo kyselina salicylová, která proniká hluboko do pórů, čistí je a uvolňuje a tím mírní výskyt komedonů. Jako extra vysušující a zároveň k pleti šetrná se ukázala také síra.

Jestli nevíte, kterou SOS péči vybrat, tady máte pár ověřených nápadů: 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné