Tohle už je mýtus: Liposukce jako záchrana

Nejradši byste se zbavila tukových buněk na počkání? Zadržte ještě.
Lucie Kochová 14. října 2022

Unsplash (Monika Kozub)

Začněme trochou čísel: Liposukce je celosvětově druhý nejpopulárnější estetický zákrok (z rodiny těch invazivních). V loňském roce tuhle proceduru v USA podstoupilo zhruba 270 000 lidí, z toho každý šestý ve věku pod třicet. Trochu šokující statistika, když vezmeme v potaz, že nás sužuje korona krize a že za velkou louží stojí takový zákrok v přepočtu asi 76 000 Kč. Ne, že bychom chtěli kohokoli soudit za to, jak naloží se svým tělem. Naopak! Věříme tomu, že každý si může dělat se svými penězi a tělesnými proporcemi, co sám uzná za vhodné, pokud tím nikoho neohrožuje.

A taky moc dobře známe tu nespravedlnost: Jako první hubnou prsa, pak břicho a stehna se zadkem až nakonec. Mělo by to fungovat obráceně – ale kdo se ptal na náš názor, že? Některé špeky navíc tvrdošíjně odolávají dietám i cvičení. Než se ale do boje s faldíky pustíte cestou liposukce, projděme si objektivní fakta. Čili: Berme v úvahu víc než pouhé pozlátko, které inzerují estetické kliniky plus IG účty všech, co už „na tom byli“ (a leckdy s vybranou klinikou jedou placené partnerství).

Není výsavka jako výsavka

Jednotlivé typy liposukce se liší (a s nimi i vhodní kandidáti na zákrok). Některé sice účinkují, ale řadí se do kategorie „násilné“, jiné slibují minimální zásah do organismu, zato výsledky? Nic moc. Starou známou a megadrastickou suchou liposukci pomalu vytlačila tumescentní liposukce: Do kůže se jemnými řezy napumpuje několik litrů speciální anestetické tekutiny, která usnadní odsátí tuku tenkou kanylou. Oblibě se těší i ultrazvuková a laserová liposukce. Při té první se tukové buňky nejdřív rozbíjejí ultrazvukem, při té druhé (SlimLipo) prostupuje mikrokanylou laserové vlákno, ničící výhradně tukové buňky (a pak stačí tuk odvést z těla). Konkrétně po SlimLipo zabere rekonvalescence poloviční dobu, neměly by vám zůstat brutální otoky ani modřiny a ochablá šarpejovská kůže se zčásti smrskne.

Mouchy & mušky

Lipo možná zlikviduje nánosy tuku a vy se tím přiblížíte snové siluetě. Nicméně… Pár mušek by se našlo. I po méně invazivní laserovce vám tekutina ještě den či dva odtéká z těla. Bandáže, do nichž vás zabalí na 7 až 21 dní (uch!), mají do příjemného nošení pořádně daleko… Vytoužený výsledek neuvidíte hned, protože odsáté partie otečou. „Nová“ se vyloupnete až za několik týdnů. Pokud vám odsají více tuku, asi vás bude „zdobit“ vytahaná kožní řasa. Často se taky stává, že se tuk (potvora!) po odsátí z jednoho místa usadí tam, kde tukové buňky zůstaly. Pokud zákrok nespojíte se zdravým lifestylem, zbylé tukové buňky se časem nasají tukem víc – pamatují si, jak se roztáhnout. A zdravotní mouchy? Invazivní lipo je regulérní operace s anestezií, kanylami, stehy, antibiotiky a zotavením v řádu (tý)dnů. O rizicích ani nemluvě, od zánětů až po trombózy. Jakkoli se pro krásu musí trpět, dvakrát měřte, jednou řežte. U tělesného zdraví se na reklamace moc nehraje… A ubližovat chrámu vlastní duše? To určitě nechcete.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné