Rozlučte se s pupínky: Tipy pro hladké oholení v oblasti bikin

Objevují se vám po oholení v oblasti bikin nepříjemné pupínky? Nejste v tom sami!
Text: Jan Houška 25. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Vyrážka po holení, zarůstající chloupky a další podráždění v této choulostivé oblasti jsou častým problémem, se kterým se s blížícím létem nikdo rozhodně nechce dealovat. Nepropadejte však panice; s trochou znalostí můžete dosáhnout důsledně hladkého oholení. Stačí dodržovat jen pár jednoduchý kroků. 

Peeling je základ!

Než zběsile sáhnete po holícím strojku, proveďte v místě, které si chystáte holit, peeling. Odstraníte tak odumřelé kožní buňky a zabráníte zarůstání chloupků. Místo stačí jen chvilku drhnout žínkou nebo lufou. Dávejte však pozor, abyste nedrhli příliš intenzivně, to by totiž mohlo způsobit podráždění pokožky.

Kdo ostří, ten holí

Používání ostrého holicího strojku je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete (musíte) udělat, abyste se vyhnuli vzniku pupínků. Tupé žiletky mohou taháním kůže způsobit její podráždění. Pokud máte pocit, že váš současný holicí strojek už není ostrý, je nutné okamžitě sáhnout po novém. Kromě toho se vyhněte holení různých částí těla stejnou žiletkou, můžete si tak totiž přenést bakterie. PS: Žiletky si vyměnujte pravidelně!

Po směru!

Dalším klíčem k hladkému oholení je holení správným směrem. V oblasti bikin to obvykle znamená holení ve směru růstu chloupků. Holení proti směru růstu chloupků může vést k zapálení a zarůstání. Nespěchejte a holte se krátkými, jemnými tahy.

Hydratujte pokožku

Jakmile skončíte s holením, nezapomeňte oblast hydratovat. Pomůže to zklidnit pokožku a zabránit jejímu podráždění. Můžete použít pleťové mléko, olej nebo dokonce gel z aloe vera. Vyhněte se však všemu, co obsahuje parfémy nebo jiné dráždivé látky.

Občas  to chce pauzu

Ne, teď nemyslím v práci. Pokud máte podrážděnou pokožku a raší vám jeden pupínek za druhým, dejte si pár dní pauzu a nechte chloupky dorůst, abyste dali šanci pokožce si odpočinou a zahojit. Pokud máte v danou chvíli neodkladnou potřebu běžet na pláž nebo nosit odhalující oblečení, což občas člověk v létě musí (není nic horšího, než se potit, že ano?), zvaště jednu z několika možností depilace, třeba krémem. 

Ano, souboj s podržáděnou pokožkou a pupínky se dá vyhrát. Mějte tedy na paměti hydrataci, peeling, používání ostrého holicího strojku, holení ve vhodném směru a podle potřeby dělejte přestávky. Na viděnou na pláži! (Hladcí a bez pupínků).

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné