Reinkarnace, jakou si vintage móda zaslouží

Zapomeňte na obchody s módou z druhé ruky, kde se cestuje do minulosti, zbrusu nový Lula Vintage Prague. v centru Prahy vás přenese leda do říše snů. A to první třídou – jeho zakladatelka, fashion guru Lucie Kratochvílová, ví přesně, co právě teď vrátit do hry.
Text: Martin Váša 2. srpna 2023

Foto: Vojtěch Veškrna

Nechtěla jsem mít obchod pro ty, kdo stejně jako já milují vetešení,“ říká mi Lucie nad čajem. „Ti takový obchod nepotřebují. Potřebuje ho ten, kdo má k oblečení z druhé ruky odpor, anebo v second handu neumí hledat.“ (Guilty as charged!) Setkáváme se v právě otevřeném Almanac Café, jen pár kroků od prostoru ve Vodičkově ulici, kam Lucie nedávno přestěhovala svůj obchod Lula Vintage Prague.

Tak jako se vyvíjí ona, je potřeba, aby se posouval vpřed i populární obchod. Stále v něm budete moct najít kvalitní sako za devět stovek, ale nově i více luxusních značek. Mezi Luciiny nejmilejší se řadí Céline z doby, kdy ji vedla Phoebe Philo, Martin Margiela nebo Issey Miyake, z vintage šperků jí zrychlí tep cokoliv od Elsy Peretti pro Tiff any. Vše, co v Lula Vintage Prague. najdete, přitom vybrala sama, pravděpodobně při lovu v moravských second handech, které o víkendech bere útokem. Ale počkat! To se na Moravě dá sehnat vintage Margiela!?

Tahle představa ji rozesmívá. „Po takových úlovcích pátrám online, v second handu najdu spíš OP Prostějov, ale i ten je super. Není nad 100% vlněný pánský oblek ušitý v oděvním závodu, kde se kladl důraz na kvalitu!“ Lucie má jeden takový na sobě. Pod ním hedvábný top od Zoltána Tótha, přes rukáv saka navlékla zlatý náramek Alighieri aka love brand fashion insiderů, který bude v novém obchodě prodávat, na nohou Samby od adidas, nejžádanější a tím pádem nejnedostupnější tenisky současnosti. „Mám je z loňska, viděla jsem je na Mary-Kate Olsen a hned jsem po nich zatoužila… Nakonec jsem je našla na Vinted, ale teď, když vidím tu lavinu, jaká se s nimi strhla, už se mi tolik nosit nechtějí,“ říká a na chvíli se při pohledu na ně zamýšlí. „Stejně mám raději podpatky.“

Trendy výběr, kterým chce Lucie konkurovat high-street značkám, a to i po cenové stránce, dokonale zrcadlí její vlastní styl. Kdo čte Cosmo, ten ho zná z její pravidelné rubriky Guide: minimalismus v podobě tlumené palety barev a objemných pánských siluet. Čaj si možná nesladí, outfi t vždycky. A sladký bude nepochybně také nákup v novém obchodě. 

Zatímco třeba pro starý prostor, který vidíte na snímcích, byla příznačná vůně svíce Burning Rose od Byredo, nový store bude po makeoveru vonět jako některá ze svící Cire Trudon. „Detaily jsou důležité, chci klientům dopřát zážitek.“ Zazvoňte cestou z Bjukitchen nebo Myšáka na Lula Vintage Prague. (Vodičkova 17) a objevte v prvním poschodí domu, jak snadný a intimně vzrušující může být nákup módy z druhé ruky. PS: Nabídka se neomezuje pouze na dámské. Mrk, mrk.

Lucie Kratochvílová (33)

@luciekratochvilova_

Lula Vintage Prague. byl původně instagramový. Lucie sdílela fotky ikon stylu a vybranými kousky dávala možnost se jimi inspirovat. Dnes kromě obchodu vede i marketingovou agenturu Lula Studio Prague. se zaměřením na lifestyle.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné