Kluzké svahy extáze. Pojďme si říct, že lubrikační gel není sprostý slovo

Kdo maže, ten jede, nebo tak se to aspoň říká. I když se někteří lidé mohou stydět používat lubrikant, je čas si říct, že to není sprosté slovo, ale vlastně dost dobrý pomocník.
Text: Jan Houška 1. dubna 2023

Foto: Getty Images

Lubrikant nejen zpříjemňuje sex, ale má i další překvapivé výhody. Je čas se společně projet na kluzkých svazích extáze a zjistit, proč je používání lubrikantu jedna z nejlepších věcí pro sex. Není nic špatného na tom, se trošku utrhnout a namazat. Použití lubrikantu může umocnit pocity ze sexu a přivést vás k novým orgasmickým zážitkům. Ať už jste sami, nebo s partnerem, lubrikant je dokonalým doplňkem každého postelového dobrodružství.

Nesahejte ale hned po prvním lubrikantu, který uvidíte na poličce ve vaší drogérii. Nepoužívejte jako lubrikant tekuté mýdlo nebo sprchový gel (ano, i to někteří lidé dělají). Místo toho si vyberte kvalitní lubrikant, který je speciálně navržen pro sex, ať už vaginální či anální. Hledejte takový, který má vyvážené pH, neobsahuje škodlivé chemikálie a nezpůsobuje podráždění.

To je pořád lubrikant tady, lubrikant tam. Pravdou ale je, že díky tomu, že dokáže snížit tření, tak učiní sex pohodlnějším pro všechny zúčastněné. Ať už zkoušíte novou polohu, nebo jen potřebujete trochu větší kluznost, lubrikant může změnit pravidla hry. Takže se nestyďte, namažte se a vzhůru na svahy rozkoše (ano, tento článek připodobňuje používání lubrikantu k jízdě na lyžích).

Tření při sexu totiž může způsobit mikrotrhliny na kůži ve vaginální nebo anální oblasti, což může vést k bolesti, zánětu a zvýšenému riziku pohlavně přenosných infekcí. Lubrikant může pomoci toto tření snížit a zajistit hladší a pohodlnější prožitek pro oba partnery. Další výhodou používání lubrikantu je, že může pomoci zvýšit citlivost a zvýšit sexuální potěšení. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Sexual Medicine ženy, které při sexuální aktivitě používaly lubrikant na vodní bázi, uváděly vyšší míru sexuálního uspokojení a vzrušení než ty, které žádný lubrikant nepoužívaly. Lubrikant navíc může pomoci snížit vaginální suchost, která může být pro ženy během sexu častým problémem. 

Pokud chcete sex obohatit o trochu vzrušení, vyzkoušejte chladivý nebo brnící lubrikant. Pokud se cítíte odvážně, může to být zábavný způsob, jak věci okořenit a prozkoumat nové pocity. Ať už chcete zlepšit pocit ze sexu, snížit tření nebo přidat trochu vzrušení, lubrikant je zkrátka geniálním doplňkem každého sexuálního dobrodružství.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné