„Miluješ víc mě, nebo planetu?!“ aneb Když vás udržitelnost rozděluje…
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Pokud se se svou drahou polovičkou názorově rozcházíte v politice nebo nesdílíte jeho sympatie k divnotýpkům z basketové party (*eye-rolling*), vždycky můžete po pár výživných, leč bezvýsledných hádkách uzavřít pakt o verbálním neútočení – a snažit se sporná témata prostě nekomentovat. Ale když jeden z vás lpí na ryze veganské stravě, módu nakupuje v sekáči a místo auta preferuje Rekolo, zatímco druhý si odmítá kazit hovězí steak environmentálními problémy (natožpak debatami o jatkách) a vůbec nechápe, proč by nosil jeté triko z druhé ruky, když ve výprodeji sežene úplně nové za babku… Pak při soužití reálně hrozí, že se konflikty vynoří při stovkách každodenních banalit: počínaje vynášením plastového odpadu a konče pozváním na kafe do jednorázového kelímku.
I kdybyste nakrásně uvalili komunikační embargo na všechna sousloví, co s udržitelností souvisejí, od uhlíkové stopy přes fast fashion až po rostlinnou stravu, pracné hledání kompromisů vás stejně nemine… Protože v rámci životního stylu za nás dost hlasitě mluví činy. Jak si tedy nastavit společné fungování, aby se hédonisticko-ekologické pře nehrotily až do ultimát typu: „Buď já, nebo planeta Země!“? „Pokud se v domácnosti například setkávají veganská a masová strava, střetávají se hodnotové rozdíly, jež je třeba respektovat úplně stejně jako jiné partnerovy hodnoty. Ovšem i s ohledem na své vlastní morální principy,“ komentuje psycholožka Šárka Červinková (psycholozkazpatehopatra.cz).
Jak má takový respekt vypadat v milostné praxi? „Když to zjednoduším, komunikace se vymyká kontrole a přechází do konfliktu, pokud dochází ke shazování, znehodnocení, k posměškům, výčitkám. Partner se tak cítí nepochopený či pod útokem.“ Psycholožka zároveň upozorňuje, že při hádkách na téma udržitelnosti kolikrát o udržitelnost vůbec nejde.
Někdy podstata problému tkví spíš v komunikaci, neochotě přizpůsobit se protějšku nebo ve strachu z nepřijetí, s nímž úzce souvisí tendence vymezit se, vybojovat si svůj názor. „Pokud si oba chcete ponechat odlišný životní styl, bez komunikace, porozumění a pravidel bude vaše soužití komplikované. Mít stejně smýšlejícího partnera je zkrátka jednodušší,“ přiznává odbornice. A jaký „domácí řád“ by navrhla pro vegana & milovníka masa? „Třeba zavést krabičky na ukládání masa, ať veganský partner netrpí při každém otevření lednice. Větrat po vaření masa. Zdržet se poznámek o mrtvolách v lednici nebo že se to kuře mohlo jmenovat Ferda.“
Jdou vám kompromisy ztuha a nejradši byste toho druhého přetáhli, ehm, nikoli pánví, ale na svoji stranu tábora, protože z jeho argumentů doslova rostete? I to může být účel téhle vztahové lekce. „Soužití s rozdílným partnerem je příležitost k růstu a uvědomění, že ne každý věří stejným věcem jako vy. Důrazně bych doporučila, aby si pár hned na začátku vztahu spolu sedl a pochopil perspektivu druhého,“ uzavírá psycholožka. Jen si to představte: O kolik smířlivější duše z vás budou, když tu propast ustojíte a překlenete láskou?