Bad plant mom aneb Nejste svým květinám zlou macechou?

Tipy a rostlinný bizár pro milovníky pokojovek
Text: Kristýna Schafferová a Alexandra Střelcová 29. října 2022

Foto: Vojtěch Veškrna

Obliba pokojových rostlin se v posledních letech rozrostla do nevídaných rozměrů. Dnes byste již těžko hledali trendy kavárnu nebo restauraci, které by nedominovala nějaká ta monstera a pokoje mladé generace pěstitelů často zdobí i stovky rostlin najednou. Za tímto trendem se ale skrývá mnohem víc než jen dekorace do interiéru. Jde především o velký business, který je často všechno, jenom ne zelený. Ve spolupráci s Alexandrou Střelcovou z Haenke, která před nedávnem vydala knížku o pokojovkách Plantlovers, jsme sepsali několik tipů, jak rostliny doma pěstovat a přitom myslet i na přírodu obecně. Plus pár bizarních informací. 

1. Rostlina je mnohem víc než dekorace  

Nevypadá jako na obrázku? Je málo objemná? Trochu skleslá? Nebo má oschlé lístky? Je to většinou proto, že její cesta za vámi byla plná strastiplných dobrodružství z holandských skleníků, odkud ji kamiony přivezly až do vašeho obchodu. Je to ale živý tvor a každá má nějaký příběh. Vytvořte si ten váš: přijměte rostlinu takovou, jaká je a opatrujte ji jako oko v hlavě. Je to přece kus přírody a ani v té nejtemnější džungli nevypadá jako ta z e-shopu.  

2. Zahoďte tradiční substrát  

A namíchejte si váš, domácí. Většina substrátů totiž obsahuje rašelinu - ta je sice pro rostliny užitečná, ale těží se ve velkém z rašelinišť, kde potom díky tomu ubývá místní biodiverzita. Rašelina se ukládá rychlostí 1mm za rok, a je proto považována za neobnovitelný zdroj. Ve světových rašeliništích je uloženo až 550 gigatun uhlíků, a její těžba tak urychluje klimatické změny. Rašelinu chceme mít jednoduše v zemi, ne v květináči.

3. Pořiďte si žížaly  

Zdaleka nejlepší hnojivo pro vaše rostliny je žížalí čaj, který připravíte z kompostu. Pokud do něj budete dávat pouze zbytky z vašich pokojových rostlin, nebude vám zapáchat. Vy se tak můžete těšit na ten nejlepší koktejl živin pro rostliny, který je navíc v souladu s přírodou.  

4. Všímejte si vašich rostlin  

Nemusíte jim zpívat serenády, ale při zalévání se vždycky dobře podívejte, jaké má rostlina listy. Barva, struktura nebo délka vám leccos napoví nejen o zdravotním stavu vašich oblíbených kvítek, ale bezděčně se tak naučíte rozpoznávat rostliny i v přírodě. Existuje pojem rostlinná slepota: lidé jednoduše nevěnují pozornost rostlinám a jejich významu, a tak jim nepřipadá důležité přírodu chránit. Schválně, značky Apple, Lancôme nebo Cosmopolitan poznáte, ale poznáte i kontryhel, meduňku nebo jitrocel?

5. Vyměňte si rostlinu s kamarády  

Potřebujete nutně další kytku? Můžete si místo toho prohlédnout sbírku vašich přátel a rostliny si vyswapovat. Rostliny mají tu úžasnou schopnost regenerace a vždycky, když si uříznete kousek, naroste znovu a ještě víc. Každá rostlinka, ke které si vytvoříte ten váš příběh, pro vás bude důležitá. A nezáleží na tom, jestli je doma, v lese nebo třeba před domem.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné