Ve víru léta: Které akce si nenechat ujít?

Věřte nám, tady nesmíte chybět
Text: Václav Zieba a Kristýna Schafferová 25. června 2023

Foto: Sziget festival

Léto je jako jeden nekonečný festival s balíčkem „all inclusive“. Vysvětlíme proč. Horké letní dny a dlouhé noci. Moře a vaše oblíbená knížka (na kterou máte konečně čas). Hudební festivaly a parta přátel k tomu. Pokud jde o letní akce, koná se jich tolik, že je těžké se v nich vyznat - od výstav až po open airs. A proto jsme tady my! Tápání vám usnadní náš seznam míst, ze kterých si určitě vyberete. Have fun! (A pak nám dejte vědět, jak jste se tam měli.)

1. Sziget, Budapešť, 10.8. - 15.8.

Říkal někdo party? Těžko uvěřit, že tento (dnes už legendární) hudební festival v Maďarsku letos oslaví své třicáté narozeniny. Jednoduše řečeno, u toho nemůžete chybět! Celkem až šedesát pódií a dalších tisíc nejrůznějších (nejen hudebních) představení k tomu. To už je slušný balík, že? A pak ten program. Letos se můžete těšit na Billie Eilish, Lorde, Imagine Dragons či Florence and the Machine. Máme snad pokračovat?

2. Grape, Trenčín, 11.8. - 12.8. 

To máte tak. Když se parta čtyř kamarádů v roce 2010 rozhodla založit „komorní“ festival pro 2000 lidí – a o pár let později jich vítá něco přes 20 000, tak to přece musí být dobrý, ne? Je to ještě lepší. Tento každoroční event, který se letos koná v prostorách letiště Trenčín, nabízí hned několik lákadel. Od degustace vín až po hudební pecky, ale i nováčky současné hudební scény. Skupina M83 či britská Foals pomalu balí kufry – a co vy?

3. Colours of Ostrava, Dolní Vítkovice, 19.7. - 22.7.

Populární festival v areálu bývalých hutí, železáren a dolů vám asi nemusíme dlouze představovat. A kdo že tam letos bude? Udělali jsme menší předvýběr. Nemáte zač. OneRepublic, Ellie Goulding, Macklemore, Purple Disco Machine, Niall Horan a mnoho dalších interpretů a hudebních kapel, včetně doprovodného programu v ulicích Ostravy.

4. Healing Festival, Kümmernitztal, 14.8. - 20.8.

Pětidenní setkání ve volné přírodě, odkud si odnesete osvědčené techniky, které můžete zanést do svých běžných dnů tak, aby vám pomohly žít naplněný život? Trochu „hippie vibes“, přiznáváme… Na druhou stranu je ale „zelený“ festival bez alkoholu, odpadu a živočišných produktů, na kterém nechybí ani nadupané lekce jógy, kurzy otužování, zajímavé workshopy a samozřejmě tanec, možná tou správnou cestou k poznání svého vnitřního já. P.S. Domácí mazlíčci nejen povoleni, ale přímo vítáni!

5. Copenhagen Cooking, Kodaň, 18.8. - 27.8.

Jsou festivaly, kde prostě nechcete chybět, a Copenhagen Cooking patří mezi ně… Hned vám prozradíme proč. Lokace? Kodaň. Hlavní program? Jídlo (čtěte hodně, hodně jídla). A je toho mnohem více. Tenhle festival je kulinářskou podívanou, která doslova pohladí vaše chuťové buňky. S různorodou škálou gastronomických akcí, od spoluprací s šéfkuchaři s michelinskou hvězdou až po pouliční trhy s jídlem, nabízí nekonečnou hostinu pro všechny vaše smysly.

6. Czech Design Week, Praha, 7.9. - 10.9.

Pokud patříte mezi nadšence současného designu s nálepkou „Made in Czech Republic“, pořiďte si online vstupenky ideálně ještě dnes. Festival Czech Design Week konaný již tradičně v prostorách galerie Mánes je fascinující přehlídkou kreativity a inovací, která sjednocuje designéry, umělce, ale i nové nadějné tváře z celé naší země. Pozdní léto plné výstav, inspirativních přednášek, kultury a českého inovativního designu tak může po roce opět naplno začít!

7. Výstava Tennis Garden. One: Love by court supremes, Radka Leitmeritz, Praha, 30.5. - 30.7.

Až se nasytíte festivalů a budete si chtít trochu odpočinout, můžete tak udělat kulturně. Třeba na výstavě fotografky Radky Leitmeritz, která mapuje svět tenisu. Své fotografie až do konce července vystavuje v zahradě Uměleckoprůmyslovéha muzea v Praze a jde o sérii portrétů devíti velkých žen české tenisové historie: Martiny Navrátilové, Hany Mandlíkové, Heleny Sukové, Barbory Strýcové, Petry Kvitové, Karolíny Plíškové, Barbory Krejčíkové, Karolíny Muchové a Markéty Vondroušové. Komu se nechce do města, může si koupit knihu.

8. Alžběta Jungrová: Já věřím, Praha, do 15. října

Unikátní výstava fotografky Alžběty Jungrové mapuje ženu a ztvárnění různých emocí. Alžběta ovšem nejen fotí, ale svá díla také tiskne na netradiční materiály a pohrává si se světlem - výsledkem jsou neobyčejné artefakty, které dotvářejí prostor výstavy. Btw ta se odehrává v prostorách Staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 a nemusíte ji navštívit jen za podmínky, že jste si předtím skočili na rentgen. 

9. Vladimir 518: Cargo. Trans. Logistic., Praha, do 1.9. 2023

V pražské Galerii Vzlet můžete navštívit výstavu hudebního a vizuálního umělce Vladimira 518. Jde o sérii fotografií, deníkových záznamů a instalací, které vytvořil nebo se nechal inspirovat svou osamělou cestou z Prahy do Brna podél dálnice D1. Připravte se na mapovaní české fauny i flóry, která přežívá uprostřed betonové džungle...

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné