Spill it! Je ústní voda vhodný dárek? A další obyčejné věci k zamyšlení
Foto: Selahatin
Foto: Selahatin
Všem se občas honí hlavou něco, o čem raději nemluvíme nahlas. Podělte se s námi a pojďme společně etiketě dopřát zasloužený makeover. Chcete se i vy zeptat na něco, co vás pálí nebo nám sdělit svůj nepopulární názor a zjistit tak, že v tom nejste sami? Své ožehavé otázky posílejte na redakce.cosmopolitan@mafra.cz. V naší pravidelné rubrice Spill it, která vychází každý měsíc jak v tištěném časopise, tak i na online, najdete odpovědi od našeho redaktora Martina Váši. Nad čím se zamyslel tentokrát?
Padl dotaz, jestli je vůbec někdy v pořádku vědomě vzbudit partnera nebo partnerku, a odpověď zní ne. Velké, tučné, podtržené. Ani když jste právě zjistili, že příští collab háemka bude se značkou Mugler, ani když se na Zemi řítí asteroid a vy už ho vidíte z okna. Obzvlášť pak ne, když usnuli, zatímco jste spolu sledovali Netflix, takže se teď nedozvědí, kdo je vrah, anebo budete muset televizi vypnout, abyste to mohli společně dokoukat jindy. Spánek je svatý. Když je kvalitní, podle vědců z Harvardovy univerzity nám může prodloužit život až o několik let. (Taky tak milujete studie, co vám hrajou do karet?) Co víc, 8 % úmrtí se podle nich dá připsat na účet mizernému spánku. Tak jen abyste ten vrah nebyli vy. Dobrou.
Modelová situace: Sedíte v kanceláři a nevíte, jak exportovat soubor. Poprosíte kolegu o pomoc, ten se nad vás nakloní, aby vám to ukázal, a svým dechem vás okamžitě exportuje do mdlob. Už zase. Co uděláte? Koušete se do rtu, nechcete mu zbytečně ublížit, protože ho máte rádi. Jenže sebe víc. Možná vás napadne darovat mu ústní vodu, ale opravdu je to šetrnější řešení? Hodí se ústní péče jako dárek? Vytáčím přítele na telefonu. „No, to je docela dobrá otázka,“ směje se Kristoffer Vural, zakladatel značky Selahatin, kterou trefně přezdívá Chanelem ústní péče.
Ústní voda Of Course I Still Luv You, Selahatin (myskino.cz), 860 Kč
„Pokud chutná a voní jako ta naše, tak je to podle mě skvělý nápad! Ale řekl bych, že když se ukážeš v práci a dáš někomu komerční značku, co je k do stání v místním supermarketu, tak si říkáš o facku. Kdyby za mnou přišel někdo s tím, že mi páchne z úst, vlastně bych mu za to byl vděčný. Nejdřív by mi bylo trapně, jasně, ale asi bych to vnímal jako pomoc. Navíc je spousta lidí, kteří dávají naše produkty jako dárky a slaví s nimi úspěch.“ Z pochopitelného důvodu bych vsadil na ústní vodu Of Course I Still Luv You. Kristoffer ocenil mou interpretaci, ale trval na tom, že kvůli tomuhle se tak ne jmenuje. Pak dodal, že ústní vodu by měl mít v kanceláři každý. Nejen kvůli druhým, taky kvůli sobě. „Budete díky ní mít po obědě úplně jiný mindset, a to okamžitě. Tenhle aspekt ústní péče mi přijde nejzajímavější.“
Osobně bych se tomuhle slovu vyhýbal jako Louis Vuitton slevám. „Girlboss“ pravděpodobně vznikla z dobrého úmyslu, ale všichni víme, kam takové úmysly vedou. (Ano, do Primarku.) Co bylo dříve označením ženy, která se dostala do vedoucí pozice v toxicky maskulinním pracovním prostředí, zestárlo do sexistického ponížení. Vzpomínáte na popularitu výrazu „boyboss“? Já taky ne. Komplexnost celého problému by vydala na knihu, a tak si dovolím zkratku: „Girlboss“ je jako taková ta mistička buráků na baru. Na první pohled může působit lákavě, dokonce mile, ale není potřeba delšího přemýšlení, aby nám došlo, že nejlépe uděláme, když ji budeme ignorovat.
@martinvasa
Spisovatel se syndromem podvodníka, latentní florista, extrovertní introvert, milovník kávy a časných rán.