Co všichni mají s parfémy na bázi vody?

Hluboký vnor do neprobádaných vod moderních vůní.
Text: Lucie Kochová 21. února 2023

Foto: Shutterstock

Kdo by neznal pojem EdP. Eau de Parfum. Parfémová voda. Pokud si podle názvu představíte, jak se vonné molekuly pomalu rozpouštějí ve vodě, musíme s politováním konstatovat, že jste vedle jako jedle. Ale vůbec za to nemůžete. Název je prostě zavádějící, spíš by to mělo být AdP (A jako alkohol). Protože drtivá většina parfémů, které běžně známe a používáme, nemá své ingredience ukotvené ve vodě, nýbrž v alkoholu. Doba ovšem nahrává změně přístupu.

Beauty průmysl se snaží být co nejvíce clean a ruku v ruce s tímto trendem i parfuméři ubírají syntetiky, kde jen to jde. A mění nosný alkohol za vodu. Proces to není nijak jednoduchý. Aby se vonné oleje kamarádily s vodou, je potřeba speciálních nanotechnologických postupů.

Revoluční změna

Poznáme vůbec rozdíl? Ano! Vůně na bázi vody totiž dovolí ingrediencím se rozvonět přirozeněji. Což můžete (doslova) nacítit třeba u nového J’adore. Jasmín, pomerančové květy a magnolie tady vyzní tak věrohodně, že máte pocit, jako byste stáli v létě někde v italské zahradě. Další plus? Voda je šetrnější k pleti a nevysušuje ji tolik jako alkohol.

Přemýšlíte, že si jeden vodní parfém také pořídíte? Vybrali jsme top 5 vůní, které stojí za to vyzkoušet. Najdete mezi nimi již zmíněný J´adore, ale také menší značky. A pokud vám záleží na ekologii, radost vám udělá značka Hermetica Paris, která za každý prodaný flakon vysadí jeden strom.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné