Redakční výzva: Tajný rozbor od numerologa! Uhodly jsme, komu patří?

Znát tahle číselná kouzla, matika by mě bavila víc!
Veronika Košťálková 8. října 2022

Getty Images

Taky míváte občas podezře­ní, že se v horoskopech nebo v astrologických popisech osobnosti najdete ne proto, že by vám nějak zázračně viděly do duše, ale protože vám autoři předem podsunou informaci: „Tohle je o vás a pro vás!“? Ne, že bychom v Cosmu nevěřili hvězdám, číslům nebo kartám, ale konkrétně služby numerologa jsme se jali testovat formou hravého hokusu pokusu. Od celého osazenstva redakce jsem se­sbírala přesná data narození, pak jednu kolegyni náhodně vylosovala (gratuluju, Luci!) a objednala jí profesionální rozbor osobnosti od Jana Dědiče z Institutu Numerologie (numerologie.cz). Milovník čísel měl naštěstí pro naši redakční výzvu pochopení, takže mi připravil rozbor i ve speciální, anonymizované verzi. Tu jsem pak rozdala všem v redakci, a když se kolegyně úspěšně prokousaly PDFkem o jednatřiceti stranách (wow!), nastalo tajné hlasování, na koho celé povídání nejpřesněji sedí. Výsledek? Opět se potvrdilo, že psychologické zkreslení funguje. Zatímco v redakci uhodla majitelku rozboru jen každá druhá tipující (a nepoznala se ani sama Lucie!), já jediná věděla, o čí rozbor jde, a taky jsem si při spoustě charakteristik říkala: „Jasná Lucka, to holky určitě uhodnou.“ (Ooops!) Ale vás teď jistě zajímá spíš ten obsah rozboru…Takže: Co na člověka vlastně prozradí čísla? A z čeho přesně numerologové při své analýze vycházejí?

„Chceš lepší číslo duše? Změň si jméno!“

Dobrá zpráva na úvod: Rozbor ukojí i zvědavost těch, které zajímají numerologické počty a mřížky, podrobně totiž mapuje, odkud numerolog vzal konkrétní cifry, o něž následný výklad opírá. Zatímco životní číslo vychází z data narození, číslo duše a číslo osudu pracují s písmeny, ze kterých se sklá­dá naše křestní jméno a příjmení. „Takže když přijmu manželovo příjmení, nebo si podám na úřadě žádost o nové křestní jméno, změní se tím i moje duše?!“ divily jsme se v redakci. „Ač si to řada lidí ani neuvědomuje, jméno a příjmení jsou nejbližší slova pojící se s naší osobou, jsou na smlouvách, v dokladech, lidé nás pod nimi mají zafixované, jsou jednou z prvních věcí, kterou si lidé při pomyšlení na nás podvědomě vybavují…“ objasnil mi později Jan Dědič.

Pro lepší představu přirovnává vliv nacionálií k situacím, kdy někomu zní křestní jméno tak protivně, že si raději zvolí přezdívku, zdrobněli­nu anebo pseudonym. „Pokud se v průběhu života přejmenujeme, pak se hodnota, kterou vysíláme svému okolí, změní – a tím se změní i naše působení.“ (Aha, dobré vědět!) Ale zpět k rozboru. Vedle detailního popisu klíčových vlastností (kdy každý tematický úsek zakončí konkrétní set otázek k zamyšlení) obsahuje i povídání o životní cestě daného člověka. Na jedné straně popisuje výzvy a překážky, s nimiž se musí popasovat, a na straně druhé ukazuje, jaké dary a možnosti se mu otevřou, pokud dosáhne často zmiňované „pozitivní varianty sebe sama“. (Btw, ta část redakce, co správně tipovala Lucii, se také nezávisle na sobě shodla, že jim právě pasáž o životní cestě poskytla většinu klíčových indicií.)

Diplomatické odpovědi nečekejte

Subjektivní dojmy samotné Lucky si můžete přečíst na závěr, na mě, coby nestrannou čtenářku, působí celý numerologický rozbor dojmem osudového (a objevného!) rozcestí. Ukazuje totiž, že cesta k pomyslnému „lepšímu já“ vede přes různé úkoly a nesnáze, ale tím spíš se hodí tušit, kam mohou životní okolnosti směřovat, pokud se na zdolávání překážek (lidově řečeno) vykašleme a sklouzneme k „negativní verzi“ vlastní osobnosti. Celý dokument má sice milý tón a povzbudivý nádech, ale zároveň rozebíranou osobu nešetří a jde pěkně na dřeň. Slabiny, zlozvyky, stíny… Vše kompletně naservírované černé na bílém. Jak vystihl Jan Dědič na svém webu: „Čísla neumí diplomaticky zaobalit realitu, jak to dělají lidé.“ Nedají vám sice univerzální návod na život, ale potenciál člověka umí vyčíslit… No, na jedničku.

Numera na vlastní kůži - Očima beauty editorky Lucie Kochové

„Jednou jsem dostala zajímavou radu: Když máš problém, zkus se na sebe podívat očima někoho třetího. A teď se mi to poštěstilo – numerologický rozbor náhodou vyšel zrovna na mě! Když jsem ten text četla poprvé, vůbec mě nenapadlo, že by mohlo jít o mě. Popis mi seděl spíš na naši šéfredaktorku Adélku, protože se v něm opakovalo, že dotyčná je soucitná, obětavá a diplomatická duše, která upřednostňuje potřeby ostatních před svými. A já sama se (uf, nerada to přiznávám…) za Miss Empatie zrovna nepovažuji.

Soucítění se musím učit, takže ho spíš beru jako svoje slabé místo, a o mé diplomatičnosti by se taky dalo polemizovat (ale taky tam padla zmínka o jisté míře zbrklosti…). Hodně postřehů naopak vyloženě sedlo:  Setrvává ve vztahu, i když nefunguje? Tak v tom jsem přebornice. Hlava v oblacích, život ve fantazii? Od dětství beru tyto sféry jako svůj druhý mentální domov. Smysl pro krásu? 100% sedí. Krásu edituji prakticky všude, nejen v kosmetické skříni, ale i  v parku, v lese, na ulici nebo v tramvaji. (Jaká beauty editorka bych to byla bez šestého smyslu, že?) Výbuchy vzteku… Ech. Odhalila jste mě, čísla! Sklony k mysticismu? True! V deseti jsem komunikovala s mimozemšťany, ve dvaceti s bytostmi, které obývají Slunce… Načež jsem léta vysedávala v lotusu na nejrůznějších buddhistických retreatech světa, abych zjistila, že svět je hologram a zároveň Velké tajemství. Na energie rozhodně věřím (i na čísla a jejich vibrace!). A co mi rozbor dal? Kladně hodnotím otázky ‚na tělo‘. Třeba: „Následují má slova i mé činy, nebo více mluvím než konám? Bojím se dávat najevo své pocity před svým okolím? Pokud ano, tak proč?“ Odpovědi sice vyžadují jistou dávku upřímnosti a sebereflexe, ale to mě baví (přestože to občas i zabolí!). Aspoň mám s čím pracovat, abych svoje stíny časem přetavila v něco kloudnějšího. Díky za tu možnost!“

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné