Proč jsou teď rituály v módě? (očima čarodějky)

Vítejte na skromné lekci magie!
Veronika Košťálková 11. října 2022

Cosmopolitan

Kdo se neotužuje v ledové řece, domov nemá provoněný šalvějovým vykuřovadlem a nevlastní alespoň jeden drahý kámen (růženín na face rolleru se počítá taky!), jako by dnes nebyl a nedržel prst na tepu doby. Jenže... Stačí se na všechny tyhle trendující rituály podívat – a dojde vám, že naše IG feedy nepřetékají ničím jiným než prastarými kouzly se špetkou mileniálské omáčky a estetiky. Čímž ovšem nechci nijak snižovat jejich blahodárné účinky… Ba naopak! Klíčová otázka totiž zní: Děláme všechny tyhle procedury správně? Tak, aby se z nich středověké bosorky neobracely v hrobech a neťukaly si na čelo? Nemám na mysli technickou stránku věci, tu vám Google ochotně vyplivne během pár vteřin, ale spíš tu duchovní. Chápete: S jakým záměrem se do rituálu pouštíme („být cool a mít co sdílet“ teď opravdu nemyslím), jaké datum vybereme, jestli připojíme nějakou vizualizaci nebo přání… Protože, ruku na srdce: Jestli mám letos přejít z horké sprchy na studenou, abych byla víc zdravá a míň out, jednak mi s tím budou muset píchnout všichni svatí, a navíc z toho chci vytřískat maximum! Na know-how, jak přidat rituály do našich civilních životů a které si načasovat na březen, jsem se proto vyptala žen, jež mají k magii a koloběhu přírody blíž než většina z nás.

Bílá? Černá? Ještě lepší: Zelená magie!

„Na první pohled se zdá, že i v čarodějnictví vznikají nové trendy, ale není to pravda. Při hlubším prozkoumání totiž zjistíme, že si jen z hlubin minulosti vytahujeme právě potřebná témata, která jsou skoro zapomenuta…“ potvrzuje moji teorii Markéta Zelená, jež přírodní magii sama praktikuje – a ještě o ní šíří osvětu skrze svůj IG účet @zelena_carodejka. Sama Markéta slovo „trendy“ doporučuje nahradit výrazem „aktuálně potřebné“, věří tomu, že určité „pomůcky“ nevstupují do kolektivního vědomí nahodile, ale v závislosti na tom, jaké dovednosti potřebujeme rozvinout v celé komunitě. Boom otužování v chladné vodě, který přišel během lockdownů, přičítá právě společenské potřebě zlepšit si imunitu i náladu. 

Děláme všechny tyhle procedury správně? Tak, aby se z nich středověké bosorky neobracely v hrobech a neťukaly si na čelo?

A jak tedy podle ní vypadá ideální otužování na jaře? „Až půjdete kolem potůčku, ponořte do něj na chvilku ruce či bosé nohy. Vnímejte proudící studenou vodu, která začne dodávat potřebnou vláhu celé přírodě – a díky tomu v ní probudí život. Stejně tak si i my se zavřenýma očima představme, jak se do nás vlévá nová energie po zimě,“ popisuje Markéta sugestivně. „Přichází chuť tvořit, můžeme být hrdí na sebe i své blízké, že jsme přečkali nadvládu tmy a zimy. Nastává čas růstu, Slunce, nových začátků a obnovy… Pojďme si naplno užít světlou polovinu roku!“ (Okey, takhle ta ledárna zní docela lákavě!)

„Konec snění, dámy, vstáváme!”

Paralelu mezi našimi životy a aktuálním děním v přírodě vidí (a doporučuje vnímat) i Veronika Lančaričová, autorka projektu Boho žena (bohozena.cz), která učí ženy, jak si najít k rituálům cestu od jara až do zimy. Konkrétně pracuje s tzv. Kolem roku, které nerozděluje rok na dvanáct měsíců, ale na osm období. Výhoda tohoto tradičnějšího modelu, který má svou historii napříč kulturami? Každé období s sebou nese jiné kvality, tím pádem nás může podpořit v jiné životní oblasti… „Pokud se více naladíme na rytmus a cyklus přírody, můžeme vnímat, že březen je měsícem, kdy jedno období přechází do dalšího. Ke konci března se příroda začíná pořádně probouzet – a společně s sní se naplno probouzíme také my,“ naráží Veronika na fakt, že dokud všechno v přírodě tak trochu spí, i my lidé máme přirozeně sklon zůstávat ve světě nápadů.

Jsme tedy spíše takoví vizionáři, co si teprve linkují nadcházející rok. „Vše, co jsme v předchozím období plánovali jen na úrovni myšlenek, je koncem března důležité také pomyslně zasadit a dát do hmoty. Tedy přestat o svých nápadech jen mluvit, ale začít dělat i kroky k realizaci.“ Ať si během ledna a února vysníte nebo naplánujete cokoli, směle si poznačte do diáře, že cca po 20. březnu už byste se měla rozhoupat k akci. Čímž vám samozřejmě neříkáme, že byste měla přestat snít a toužit, to byste se totiž ochudila o krásný rituál jarní rovnodennosti od Markéty Zelené! „K jarním tradicím patří, že si vyséváme doma do květináčku obilí. Dodejte jim pro tentokrát magický nádech tím, že při tvorbě velikonoční či ostarové výzdoby (Ostara je germánská bohyně jara, pozn. aut.) zapíchnete do květináčů cedulky, kam napíšete svá přání, plány či touhy, které si chcete letos splnit. U těch květináčů, kde obilí vyroste, si můžete být jistí, že jsou síly přírody příznivě nakloněny vašemu počínání a krokům k naplnění cílů,“ slibuje čarodějka. Vedle takzvaného rituálu požádání plodnosti (čímž se nutně nemyslí ani těhotenství, ani zemědělská úroda, ale zkrátka jakýkoli projekt, u kterého doufáte v úspěch a hojnost) se jaro báječně hodí i pro setřesení temnoty… „V některých vesnicích se stále vyhazuje Morana a slaví se vítězství nad tmou,“ připomíná Veronika Lančaričová a rovnou sype z rukávu rituály, které se krásně dají realizovat i ve městech. Tak třeba: Rituál očisty domova (kdy ze svého domu vymetete to „tmavé“), rituál zapálení vnitřního ohně (na podporu kreativity) nebo rituál, kdy naopak pálíme vše „tmavé“, co si s sebou nechceme nést do světlé části roku. (Ale za ty malé černé ze střední školy se přimlouváme, ty možná radši někomu darujte, než aby lehly popelem. Udržitelnost, víte jak…)

Instagramové čarodějky

A mimochodem, pokud někdy podlehnete dojmu, že trendy = trapné, nebo se přistihnete, jak objednáváte kilo palo santo jen proto, že teď vykuřovací orgie pořádají všichni, vězte, že ani mocné kouzelnice nejsou tak úplně imunní vůči vlivům instagramové doby. „Dříve musely čarodějky své řemeslo tajit, proto se snažily, aby všechny pomůcky vypadaly co nejvíc všedně. V dnešní době nás nikdo neupálí, a tak si můžeme naplno užívat rozvíjení vizuální stránky věci. Asi trochu více dáme i na estetiku, částečně i kvůli sociálním sítím,“ přiznává Markéta Zelená (do níž byste ovšem na ulici asi neřekla, že má v malíčku léčivé bylinky, pohyby planet i pohanské rituály). „Třeba škapulíře, tedy látkové pytlíčky, ve kterých čarodějnice nosily smíchané byliny, dnes nahrazují ‚spell jars‘, což jsou malé skleněné lahvičky, v nichž je krásně vidět vše, co jsme do nich daly,“ ilustruje vývoj základního magického příslušenství. Btw, jestli vám teď proletěly hlavou asociace na Hermionu Granger či naši českou Saxanu a začalo ve vás hlodat, že vy přece žádná čarodějnice nejste, takže nemá cenu s těmi rituály ani začínat, pak bude závěrečný Markétin vzkaz adresován přímo vám! „Nejsem vůbec zastáncem myšlenky, že se čarodějnictví má věnovat jen pár vyvolených…“ má jasno čarodějka. „Proto bych vás ráda povzbudila, ať jarní rituály vyzkoušíte. Podle mě se v každé ženě (a vlastně i v každé bytosti) ukrývá archetyp čarodějky. Stačí ho chtít probudit.“ Vedle čarokrásného jara vám tedy přejeme i dobré ráno!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné