Nečíhá ve vašich zprávách na Instagramu ezo podvodník?

Jak to snadno a rychle poznat.
Text: Julie Zedníková 13. ledna 2023

Foto: Unsplash (Viva Luna Studios)

Sledujete instagramové či tiktokové účty, které nabízejí čtení z tarotových karet či astrologický výklad? Pak jste možná už dostali „skvělou“ nabídku ve stylu: „Grand Rising! Vybrali jsme tvé jméno a máme pro tebe osobní magický výklad!“ Asi vás hned zaskočí, co má „Grand Rising“ znamenat… Ne, rozhodně se nejedná o astrologický pojem, ale spíše jde o ne­­­­smyslnou frázi, která je nyní stále populárnější u podvodných tarotových nebo astrologických účtů.

Pokud jste se obětí těchto účtů už stali, rozhodně podvodný profil nahlaste. Tou úplně nejlepší obranou je pak nekompromisně blokovat všechny podezřelé.

Jak to funguje? Podvodník si založí falešný profil napodobující pravé astrologické a tarotové profily a mírně pozmění jejich uživatelské jméno – písmenko „O“ nahradí číslovkou „0“ nebo přidá podtržítko, mezeru či písmeno navíc.

Následně napíše sledujícím zkopírovaného účtu a nabídne jim indivi­duální výklad, často jen za pár stovek, ale výjimkou nejsou ani větší částky. Někdy také posílá „naléhavé zprávy“ od blízkých ze záhrobí nebo vašich ochranných duchů. Pokud na nabídku přistoupíte a zaplatíte (například přes PayPal), podvodný účet vás pak ihned blokne. Elizabeth Bodine-Baron, vedoucí informačního výzkumu v neziskové organizaci RAND Corporation, tomu říká „přirozená evoluce mailingového nigerijského prince“ (což byl jeden z prvních podvodných e-mailů šířících se do světa). Za těmito scamy není většinou jen jeden člověk, ale celá organizace.

Jak nenaletět?

Naštěstí ale existují způsoby, jak si rychle všimnout, že se jedná o podvod. Je to především ověření jména účtu (včetně kontroly v podobě modrého zaškrtnutí, pokud se jedná o účet, který toto ověření má). Zaměřte se podrobněji i na historii účtu: Podvodníci stahují a repostují příspěvky z originálních profilů, ale místo toho, aby byly přirozeně přidávané během více dnů nebo týdnů, jsou zveřejněné všechny najednou a s největší pravděpodobností budou i bez komentářů a interakcí.

Když budete hledat astrologický nebo tarotový výklad, pamatujte na fakt, že profesionálové budou mít navíc také své webové stránky či alespoň veřejný pracovní e-mail a nemají potřebu vklouzávat vám do DM.

Dvakrát prověřit, pak až objednat

Kvůli podvodníkům se potom profesionálové nacházejí v situa­ci, kdy jsou v ohrožení nejen jejich příjmy, ale také jejich dobrá pověst: „Dostala jsem od někoho zprávu, že si zaplatil mé služby, ale ukázalo se, že ve skutečnosti poslal peníze účtu, který ukradl identitu toho mého,“ uvádí Jessi Ujazi, která stojí za účtem Afro Tarot. „Došlo mi, jak mi tyto podvodné účty ničí důvěru s mými potencionálními zákazníky,“ dodává.

Problém se nakonec natolik rozmohl, že vykladačka tarotových karet Nova Magick Tarot vytvořila profil @ScammerAlertPage, kde zveřejňuje odhalené podvodníky. Cílem je najít až 10 falešných účtů denně. Doteď jich bylo zveřejněno už kolem 2000. Pokud jste se obětí těchto účtů už stali, rozhodně podvodný profil nahlaste. Můžete také vyplnit stížnost portálu, přes který jste provedli platbu, i když zde bohužel není žádná garance vrácení vašich peněz…

A nakonec, tou nejlepší obranou je nekompromisně blokovat všechny, kteří se vás na nějaké „Grand Rising!“ snaží dostat.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné