Jak ušetřit a nezbláznit se?

Aktuální téma, která rezonuje všemi médii i obyčejnými hovory? Inflace. Člověk má až strach, že otevře ledničku a ona se tam bude schovávat mezi jogurty. Pravdou ale je, že přišla a nějakou chvíli s námi zůstane. Jak s omezeným budgetem naložit, aby vám z toho nešla hlava kolem?
Kristýna Schafferová 12. října 2022

Getty Images

Celý svět má za sebou náročné roky. Co pandemie koronaviru na rozpočtech států i v běžných peněženkách spotřebitelů započala, to válka na Ukrajině dorazila. Ceny letí vzhůru a než se začnou navyšovat platy, nějakou chvíli to potrvá. Kam investovat své peníze, aby neztrácely na hodnotě, je samostatnou kapitolou. Aktuálnějším tipem pro nás všechny teď spíš je, jak to udělat, abychom s měsíčním rozpočtem nějak vyšli. Přinášíme vám hned několik jednoduchých rad, které mají překvapivě velký efekt. So, let's save some money!

#1: Soustřeďte se

Nemáte na otázku, kolik peněz denně potřebujete, abyste vyšli, jasnou odpověď? Pak je na čase udělat si pár hodin volno, v klidu si sednout a nastavit si ve svých financích systém. Připravte si dva denní rozpočty – jeden „blahobytný“, který pokryje nejen to nejnutnější, ale najde se v něm i nějaká rezerva a druhý „přiškrcenější“, jenž stačí tak akorát. Proč je fajn mít rozpočty dva? Jednoduše proto, že každý z nás má lepší a horší dny. A hlavně – stres a výčitky z nedodrženého plánu ještě nikdy nikomu nepomohly.

#2: Najděte si hezkou zavařovačku

A pravidelně do ní dávejte všechny drobné, které vám z nákupu zbyly a u nichž cítíte, že vám mohou chybět. Naučte se sklenici otvírat opravdu jen tehdy, když do ní spoříte peníze a ne naopak. To je odteď vaše nejželeznější rezerva, která vám zachrání krk, až půjde do tuhého. A když žádná velká krize nenastane? Pak si z těchto peněz můžete zaplatit třeba pětihvězdičkové líbánky ve Vietnamu (true story :-) ).

#3: Ukažte nám svůj balkón

Máte balkón? A mohli bychom ho vidět? Protože i na tom nejmenším si můžete vypěstovat vlastní rajčata, okurky a klidně i jahody nebo borůvky. Těmto rostlinkám se ve velkých květináčích daří a když se jim budete alespoň trošku věnovat, brzy se vám odmění bohatou úrodou. Drobné, které ušetříte za nákup základní zeleniny a ovoce, můžete rovnou vhodit do své přepychové zavařovačky. Zahradničení je navíc velmi terapeutická činnost.

#4: Vytvořte si seznam zakázaných slov. A dejte na něj Bolt i Wolt

Tohle asi nikoho nepřekvapí - hodně peněz se dá ušetřit, když si místo donáškové služby sama uvaříte, nebo když místo čekání na taxi budete trávit minuty na autobusové zastávce. Bohužel, je to tak. Na druhou stranu si zkuste vzpomenout za kolik jídel, která vám nechutnala, jste své těžce vydělané peníze zbytečně utratili? A nebylo by lepší si místo neplodného rozhovoru s neznámým řidičem raději číst knížku (nebo se učit skripta na příští zkoušku, protože šetřit se dají nejen peníze, ale také čas)?

#5: Staňte se nákupním masterem

Existují věci, u kterých nálepka „sleva“ nevadí. Třeba potraviny nebo běžná kosmetika, kterou používáte denně. Krabicové mléko, káva, těstoviny, rýže, ale i zubní pasty, šampony a tělová mléka se nezkazí. Pokud na ně v obchodě narazíte zrovna když jsou ve slevě, vezměte od každého druhu pár balení navíc. Naopak suroviny s omezenou dobou expirace nakupujte rozvážně. Namísto toho, abyste doma pozorovali pomalu hnědnoucí trs banánů, který nakonec stejně vyhodíte, si kupujte jen takové množství, jež skutečně sníte. Budete překvapení, kolik korun měsíčně díky tomuto systému ušetříte. 

#6: Oceňte své zlozvyky

Zkuste období šetření pojmout jako cestu za lepším já. Pokud máte zlozvyky, kterých byste se rádi zbavili, zakomponujte je do svého plánu a ke spořící skleničce přidejte ještě „zlozvykovou“. Nastavte si pokutový systém za každý nešvar a když se u něho přistihnete, zaplaťte za něj. Nešli jste běhat, jak jste si slíbili? Pořád kouříte? Nebo snad zase hypnotizujete dorty v cukrárně? Šup s dvacetikorunou do nové skleničky.

#7: Rozlučte se s platební kartou. Alespoň na chvíli

Virtuální peníze dokážou být zrádné. Pokud platíte kartou, nedržíte své úspory v ruce, nemusíte je fyzicky nikomu vydat a tím pádem necítíte, jak vám mizí. A o to víc utrácíte. Zkuste si připravit hotovost podle svého denního limitu a s tou pak operujte. Uvidíte, že si bezhlavý nákup většinou rozmyslíte a nepořídíte si další zbytečnou věc. Teď už to třetí kafe z Costy za den nezní jako ten nejlepší nápad, že?

#8: Udělejte radost ostatním (a tím pádem i sobě)

Určitě ve své skříni najdete věci, které už nechcete nosit. Nebo vaše knihovna praská ve švech a vy jste nuceni své nové úlovky skladovat na hromádkách u postele. Naše rada? Prodejte to! Snad všechno, čeho byste se rádi zbavili, ocení ještě někdo další a vy za to můžete utržit menší finanční obnos. Snažte se také opravitelné věci nevyhazovat a nakupujte z druhé ruky.

#9: Přehodnoťte stereotypy

Internet, telefon, televize, fitko… Měsíčně vyhodí každý z nás oknem stokoruny až tisíce. Zaměřte se na pravidelné částky, které vám z bankovního účtu odcházejí. Platíte si kabelovku, HBO Go i Netlifx? Vyberte si jen jedno z toho, které je pro vás nejpřínosnější. Jste hrdými majiteli permanentky do fitka, ale byli jste v něm naposledy bůhví kdy? Zrušte ji. Nabízí konkurenční telefonní operátor lepší nabídku, díky které byste ušetřili? Přejděte k němu.

#10: Nebuďte na sebe příliš tvrdí

Mít finanční rezervu je velmi důležité. Každý poradce vám doporučí, aby její výše dosahovala minimálně tří měsíčních platů, nebo alespoň pětinásobek nezbytných měsíčních výdajů. Pamatujte ale, že nic nejde hned a pravidlo „za každou cenu“ v tomto případě neplatí. Naučit se být spořivý je vývoj, který může trvat klidně i rok. Postupujte podle svého tempa a chytře. Na svých penězích také neseďte moc úpěnlivě, protože ekonomika se hýbe tak, jak jsou lidé ochotni utrácet.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné