Ztratili jste na "TO" chuť? Možná trpíte hypoaktivní sexuální touhou

Mnoho žen se potýká s méně známou formou sexuální dysfunkce, která se nazývá hypoaktivní porucha sexuální touhy (HSDD). O co jde?
Text: Jan Houška 19. září 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Ačkoli většina z nás ve volných chvílích o svém libidu nepřemýšlí, je důležitou součástí naší celkové pohody a štěstí. Je přirozené, že stres, únava nebo problémy ve vztazích dočasně zhoršují náladu. Některé ženy však čelí trvalejšímu problému: HSDD nebo hypoaktivní sexuální touze.

Nedávná studie, které se zúčastnilo 1 686 žen ve věku 25 až 49 let, ukázala, že ačkoli sexuální aktivita byla pro většinu z nich klíčová, 64 procent z nich hlásilo příznaky sexuální dysfunkce. Mezi ně patří častý pocit nezájmu o sex bez jasného důvodu nebo vnímání sexu jako zatěžujícího úkolu. Takové pocity vedly u mnoha z nich ke sníženému sebevědomí, zklamání a nepříjemným pocitům.

Překvapivé je, že zatímco více než polovina žen o svých sexuálních problémech hovořila s někým blízkým, pouze čtvrtina se obrátila na lékaře. Tato nedostatečná informovanost je znepokojující, zejména proto, že 87 procent z nich o existenci HSDD nevědělo.

Co je vlastně HSDD? 

HSDD (hypoactive sexual desire disorder) je popsána jako "přetrvávající nebo opakovaně nedostatečné (nebo chybějící) sexuální fantazie a touha po sexuální aktivitě", což vede k psychickým a sociálním potížím. Zjednodušeně řečeno jde o to, když ženy trvale ztrácejí zájem o sexuální aktivitu. Tímto stavem trpí přibližně 10 procent žen, což z něj činí běžný problém.

Důležité je upozornit, že kolísání sexuální touhy je normální. Na libido mohou mít vliv faktory jako stres, zdravotní stav a životní události. Pokud však tento nedostatek zájmu přetrvává a způsobuje potíže, může být příčinou právě HSDD.

Prvním krokem při řešení HSDD je vyhledání odborného poradenství. Důkladná lékařská prohlídka může pomoci odhalit případné příčiny. Pokud je diagnostikována HSDD, léčba sahá od kognitivně-behaviorální terapie až po léky. Je nezbytné pochopit příčinu problému, ať už se jedná o zdravotní stav, osobní pocity nebo vnější faktory.

Bez toho, abyste se obrátili na profesionála, nemůžete získat pomoc.  Možná zjistíte, že ve skutečnosti máte HSDD, nebo je možné, že vaše nízká touha je způsobena něčím úplně jiným. Ať tak či onak, pokud vaše sexuální touha není taková, jakou byste si přáli, existuje pomoc.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné