Run, Girl, Run. Jak utéct ze situationshipu?

Láska na půl úvazku? Situationship není pro každého...
Text: Tereza Zajíčková 6. dubna 2023

Foto: Profimedia

Randíte, flirtujete, dopřáváte si sex… ale oficiálně spolu nechodíte. Tak nějak vypadá situationship, poměrně nový druh vztahu, který je založen na nezávaznosti. Pro mnoho lidí je to ideální milostný poměr, neklade totiž žádné povinnosti vůči tomu druhému. Často ale může skončit zlomeným srdcem, protože jedna strana ve skrytu duše doufá, že se tento skorovztah vyvine v něco víc.

Může to začít třeba tak, že se seznámíte na Tinderu. Ze začátku vás zajímá jen sex (od toho taky Tinder je, no ne?), postupem času si ale začnete užívat i pouhou vzájemnou přítomnost. Je to už pár měsíců, a přestože se vídáte pravidelně, o společném chození nepadlo ani slovo. Cítíte místo svobody svazující úzkost? Pak je asi čas něco s tím udělat.

Ujasněte si, co vlastně chcete

Pokud nejste šťastní, přestaňte se snažit pochopit svůj protějšek a zaměřte se na to, co chcete vy. Možná tkví celý problém v tom, že hledáte něco vážnějšího a nechcete ztrácet čas s nezávazným vztahem. Stačí trocha sebereflexe a zjistíte, jaká jsou vaše přání, potřeby, ale i důvody, proč jste skončili tam, kde jste.

Osvoboďte se

„Pochlapili“ jste se a zjistili, že vás protějšek není připraven se vázat? Je dobře, že znáte pravdu. Nejhorší na situationshipu je čas, který ztrácíte v nedefinovaném a nenaplňujícím vztahu. Přestože si představu zlomeného srdce obvykle přiřazujeme k rozchodu po dlouhodobém vztahu, stejné pocity můžete mít i při ukončení toho nezávazného. V určitém směru může být takový rozchod ještě horší. Vyrovnáváte se totiž se ztrátou dokonalé fantazie, která se nikdy nestala skutečností. Možná vám nejvíc pomůže právě uvědomění, že jste si toho druhého celou dobu trochu idealizovali.

Promluvte si… otevřeně!

Jestli toužíte po oficiálním vztahu, musíte mít jasno. Nejen o tom, co chcete vy, ale také jak situaci vnímá druhá strana. Asi to bude chtít trochu odvahy, ale věřte, že odmítnutí je milionkrát snesitelnější než plané naděje. Takže odhoďte ego stranou a buďte upřímní – k vám oběma.

Pokud se statečně vyrovnáte s odmítnutím a pustíte svého „nepartnera“ k vodě, máte šanci začít znovu. A tentokrát s čistým štítem! Po této zkušenosti už určitě budete mít jasno v tom, co od svého budoucího vztahu očekáváte a jaká by měla být osoba, která bude stát po vašem boku.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné