Orgasmus při cvičení je real, říká se mu "coregasmus"

Nechce se vám do fitka? Zkuste nad tím ještě popřemýšlet... Odhalujeme pravdu o tom, co se skrývá za tolik diskutovaným, někdy prožívaným a dost často překvapivým "coregasmem".
Text: Jan Houška 23. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Fitko se může dost často stát dějištěm trapných situací, od nechtěného zakopnutí na běžícícím páse (ano, i to se může stát, vyzkoušeno za vás) až po propocené průhledné legíny, které rozhodně průhledné být neměly. Je na čase se spolu ponořit ale hlouběji do úplně jiného druhu trapasu v posilovně - nebo spíš vzrušení? 

Coregasmus – termín, který spojuje slova "core" a "orgasmu", označuje situaci, kterou některé ženy zažívají během obzvláště intenzivního cvičení. Pojďme se zaměřit na jádro věci, nebo spíš břišní svaly.

Ano, dámy a pánové, coregasmus je real thing. Poprvé si ho všiml v roce 1953 americký sexuolog Alfred Kinsey, který přišel na to, že je vyvolán především intenzivní aktivitou spojenou se zapojením středu a pánevního dna. Odhaduje se, že přibližně jedna z deseti žen může někdy zažít coregasmus, což dává obávanému cvičení břišních svalů zcela nový rozměr. Rozměr rozkoše a vzrušení. 

Abychom se nepochopili špatně, neříkáme, že všichni na eliptickém trenažéru zažívají orgasmus. Ani se nesnažíme tvrdit, že máte zrušit dnešní Tinder date a vyrazit radši do fitka (i když je to dost vtipná myšlenka!). Zároveň je ale vhodné vysvětlit to, že pokud jste někdy při cvičení středu pocítili šimravé pocity, možná jste byli coregasmu blíž, než si myslíte.

Pokud tu jsou mezi námi nějací zvědavci, které zajímá (samozřejmě pouze z věděckých důvodů), jak nejlépe coregasmu dosáhnout, tak odpověď je jednoduchá. Je zřejmé, že tělo každého člověka je jiné a reaguje na stimulaci jinak, ale pravidla pro posilování středu těla jsou jasná a jednoduchá. Pokud jde o coregasmus, je klíčové zkrátka zapojit svaly jádra. Většina pohybů v józe, pilates a posilování vyžaduje napínání břišních svalů a pružnost pánevních svalů. Trik je v opakování, chcete opakovaně procvičovat břišní a pánevní svaly, dokud se nezačnete cítit fakt unaveně. Když pak ucítíte, že se blíží coregasmus, pokračujte v opakováních a nechte se unášet pocitem.

Pamatujte, že neexistuje správný nebo špatný způsob, jak vnímat reakce vašeho těla při cvičení. Pokud coregasmy nejsou vaším šálkem čaje, úprava tréninku nebo zaměření se na jiné typy cvičení vám může pomoci udržet vaše cvičení v posilovně přísně v mládeži přístupném módu.

Tak, tady to máte. Ať už se snažíte o svůj první coregasmus, nebo se při tréninku snažíte mu vyhnout, nezapomeňte, že posilovna by vždy měla být místem, kde se zkrátka cítíte svobodně a bezpečně. Jen nezapomeňte, že pokud se během sedů-lehů najednou usmíváte, je to v pořádku. Všichni víme o co jde... 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné