Je váš vztah plný toxické žárlivosti?

Jen abyste věděli, mezi láskou a kontrolou je sakra rozdíl.
Text: Tereza Zajíčková 13. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

I když se vám zdá, že je váš vztah plný srdíček, duhy a poskakujících jednorožců, mohou ho čas od času protínat záblesky žárlivosti. Jasně, je v pořádku, když se partnerovi rosí čelo z představy sexy kamaráda ze školy, co vás po práci pozve na drink. Poznáte ale, kdy se z toho stává něco, co bude dřív nebo později pro vaši lásku smrtelné?

Je jedno, jestli chorobné žárlivosti propadáte vy nebo partner, ve vztahu nadměrná kontrola prostě nemá co dělat. Jak poznat, že se to týká i vás? Sepsali jsme pro vás 3 hlavní varovné signály.

Sledování na každém kroku

Že chce váš partner vědět, kde zrovna jste a s kým chodíte v pátek večer do hospody, je úplně normální. Co když vás ale nutí k tomu, abyste mu neustále hlásili každý svůj krok nebo ho dokonce (chraň bůh) nechali nahlédnout na své smsky? Ne, tak to už fakt ok není. Pravidelné slídění v telefonu je asi tou nejčastější blikající kontrolkou, jde totiž o takový zásah do soukromí, že ho nelze přehlédnout. A většinou si ho všimnete, i když se vás partner snaží špehovat potají…

Žádný čas s ostatními lidmi

Asi nikdo nechce, aby jeho láska padla do náruče někomu cizímu. Jakmile ale bude váš protějšek hledat hrozbu v každém, koho jen minete na ulici, očividně je chorobně žárlivý. Proč byste taky nemohli o víkendu vypadnout s kamarády na chatu nebo si dát oběd s kolegou z práce? Ale samozřejmě to neznamená, že byste měli automaticky všechny partnerovy stížnosti smést ze stolu. Jak se říká, všeho s mírou…

Časté výbuchy hněvu

Snažíte se předvídat, co vašeho partnera rozčílí a vyhnout se určitým situacím? Odpovídáte na jeho telefonáty okamžitě, protože víte, že jinak bude zle? Být ve stresu z toho, že něco uděláte špatně, není zdravé pro váš vztah ani sebevědomí. Pokud se často hádáte o prkotinách – jako třeba o tom, jak dlouhou sukni nosíte nebo že se při příchodu do restaurace usmějete na číšníka – měli byste to brát jako velký varovný signál. Samozřejmě si vzájemně nemusíte rozumět ve všem, je ale důležité neshody probrat v klidu a nesnažit se toho druhého zranit nebo ponížit.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné