Jak dlouho trvá se zamilovat?

Hlavně neříkejte "miluju tě" hned po prvním sexu, ano?
Text: Jan Houška 10. dubna 2023

Foto: Getty Images

Láska je prapodivná věc. Občas se prostě jen tak objeví a najednou je tu s vámi. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho vlastně trvá se zamilovat? Je to otázka minut, hodin, dnů nebo týdnů? Pravdou je, že láska jako taková se asi nedá příliš uchopit, každopádně máme k dispozici pár vědeckých poznatků, které nám mohou trochu napovědět.

Láska se na nic neptá, prostě si žije vlastním tempem. Někteří říkají, že je možné se zamilovat na první pohled, druzí zase, že je potřeba čas a vypěstování si vzájemné důvěry. No, podle studie zveřejněné v časopise Journal of Social Psychology trvá v průměru 172 dnů, tedy asi šest měsíců, než si někdo poprvé řekne "miluju tě". 

Jasný, ale láska přece není průměrná. Za průměrnou lásku není důvod bojovat. Láska musí být vždycky výjímečná. Počáteční fáze vztahu jsou vždycky jako horská dráha. Očekávání až uvidíte toho jednoho člověka, přemýšlení, zda to cítí stejně, a snaha hrát si na to, že je vlastně všechno v pořádku. Další studie, tentokrát v časopise Journal of Personality and Social Psychology, tvrdí že stačí pouhé čtyři minuty pohledu do něčích očí, abyste se zamilovali. Což je zhruba tak stejně, jako je průměrný Pražák schopný čekat na metro. 

Dobře, ale nenechme se příliš unést čísly a statistikami. Láska je složitá a individuální záležitost. Každý mámé své příběhy. Někteří z nás se zamilují rychle, někteří pomaleji. Žádné prožívání lásky není to správné ani špatné. Je to čistá individualita.

Mimochodem, láska může být prospěšná i pro duševní zdraví. Lidé v milostných vztazích mají nižší míru úzkosti a deprese a uvádějí vyšší míru životní spokojenosti. Zajímavé také je, že líbání může být silným sbližovacím zážitkem (duh?). Při líbání totiž vyměňujeme informace o svém imunitním systému, které nám mohou pomoci podvědomě určit, zda by potenciální partner byl vhodným genetickým partnerem. To za to stojí, ne?

Láska je nakonec cesta, ne cíl. Ano, bylo třeba zvolit toto patetické spojení. Láska je chaotická, komplikovaná a někdy vyloženě fakt směšná. Zároveň je i krásná, naplňující a může v nás probudit jen to nejlepší. Takže ať už ta zamilovanost trvá čtyři minuty nebo čtyři roky, je důležité si tu cestu užít a být vděčný za každého člověka, který nám lásku přinese do života. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné