Orgasm Gap: Co to vlastně je?

V heterosexuálních vztazích mají ženy v průměru méně orgasmů než muži - tento problém se nazývá "orgasm gap" a už je třeba s ním něco začít dělat...
Text: Jan Houška 20. března 2023

Foto: Getty Images

Ženy prožívají orgasmus v heterosexuálním partnerství v průměru méně často než muži. Podle studie Archives of Sexual Behavior z roku 2016, která zkoumala více než 52 500 dospělých v USA, včetně lesbiček, gayů a bisexuálů, 95 procent heterosexuálních mužů uvedlo, že při sexu obvykle nebo vždy dosahují orgasmu, zatímco u heterosexuálních žen to bylo pouze 65 procent.


"Důvodem číslo jedna pro nedostatek orgasmu - a není to jediný důvod - je naše kulturní ignorance klitorisu," uvedla profesorka Laurie Mintz, která se dlouhodobě ženským orgasmem zabývá. Podle ní za "nerovností v ložnici", může zobrazení "mediálních obrazů sexu", zejména v pornografii, a "kulturní nadměrné upřednostňování mužské sexuality a znehodnocování ženské sexuality". Většina žen potřebuje k dosažení orgasmu přímou stimulaci klitorisu, která je však zobrazována jen zřídka.

V roce 2015 se internetového průzkumu, který byl zveřejněn v časopise Journal of Sex & Marital Therapy, zúčastnilo více než 1 000 amerických žen. Z nich 36 procent uvedlo, že jim stimulace klitorisu pomohla dosáhnout orgasmu při pohlavním styku, zatímco o něco více než 18 procent uvedlo, že orgasmus dosáhly pouze při pohlavním styk.

Studie Archives of Sexual Behavior taktéž potvrzuje, že ženy častěji zažívají orgasmus při orálním sexu. Jiné studie ale ukazují, že orální sex častěji provádějí, než je jim dopřáván (ano, ženy dávají více než přijímají).

Důležité je tak si uvědomit, že klitoris je ve skutečnosti velký vnitřní orgán tvořený erektilní tkání, který je velikostí srovnatelný s penisem, a ne jen malý knoflík na vnější straně vulvy. Oblast ženského těla, která pociťuje největší sexuální rozkoš, skutečně patří klitorisu, který má 8 000 nervových zakončení.

Podle doktorky Mintz je tak třeba zrovnotit ženský a mužský orgasmus. Sex by měl být zábavou pro všechny zúčastněné a všichni by z něj měli vycházet se stejným výsledkem, a to je přece potěšení... Muži, věnujte se klitorisu. Ženy, nechte si pečovat o klitoris.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné