Nechce se vám už chodit na party? Buďte v klidu, teď je trendem být doma

O pojmu "FOMO" neboli strachu z toho, že nám něco unikne, jsme už slyšeli mnohé. Pokud i vy patříte k těm, kteří si v poslední době nechají ujít party a raději sedí doma s knížkou nebo oblíbeným seriálem, buďte v klidu. Teď je totiž trendem "JOMO".
Text: Jan Houška 4. března 2023

Strach z promeškání neboli "FOMO" vás pravděpodobně přepadne ve chvíli, když zmeškáte fantastickou party, na kterou jste se těšili už několik týdnů dopředu. Občas se ale stane, že vám to vaše závazky nedovolí, třeba kvůli pracovním povinnostem, a vy tak musíte zůstat doma. Člověka pak popadnout nepříjemné pocity, že mu zkrátka život utíká mezi prsty.

Někteří lidé ale naopak prožívají zmíněnou situaci jinak, spíše než "FOMO" mají radost z toho, že někam nemuseli. Necítí potřebu se účastnit každého večírku (po kterém přichází ranní kocovina a bolehlav) a místo toho nacházejí útěchu v tom, že tráví čas doma sami se sebou, třeba u oblíbeného seriálu nebo s knížkou. Zkrátka raději prožívají kvalitní "me time", než aby se socializovali.


Toto chování se nazývá "JOMO" a jedná se zkrátka o protiklad k "FOMO". Psycholožka Kristen Fuller pro Psychology Today uvedla, že jde o to, "abyste byli přítomni a spokojeni s tím, kde se v životě nacházíte". Pokud se tak naučíte prožívat "JOMO", mohou se dostavit příjemné pocity a vy budete vděčnější za to, co máte, a navážete tak dobré vztahy se sebou samým i s okolím.

Pokud si teď říkáte, že je tedy lepší nedělat nic a zavřít se do konce života doma... Tak to zase pozor. I v tomto případě je vhodné zvolit zlatou střední cestu. Lidi jsou zkrátka tvorové společenští a občas vidět známé tváře potřebujeme. Je fajn se snažit ale nemít "FOMO" ze zážítků, které nám nic nedávají. Co je horší promeškat? Party nebo hluboký rozhovor u rodinné večere? Vidíte...

Až se tedy budete příště chystat na večírek, o kterém víte, že bude akorát tak plný smalltalků a nevyžádaných rad do života, převlékněte se raději doma do comfy oblečení a zapněte si na Netflixu po stopadesáté Přátele. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné