Ups, neničí vám váš šampon vlasy?

Jak zjistit, že vám nejpoužívanější kosmetický produkt nejspíš zlomí srdce a bude třeba se s ním v klidu a míru rozejít?
Text: Kristýna Schafferová 28. ledna 2023

Foto: Getty Images

Hlavním cílem šamponu je umýt vlasy. Což samozřejmě umí drtivá většina z nich. Stejně důležité ale je, aby po mytí byly prameny lesklé, zdravé a plné energie. A tady už můžete narazit. Protože stejně jako v životě platí, že ne všechno, co se na první pohled zdá jako dokonalý match bude láskou až za hrob. Nabídka produktů nebere konce, a tak se může stát, že snadno sáhnete vedle. Jak poznat, že vám šampon spíš škodí, než prospívá a jak vybrat ten správný? Pojďme se na to podívat...

Není šampon jako šampon

Receptury šamponů jsou vyvinuty tak, aby kromě čištění hydratovaly, uhlazovaly, vyživovaly, chránily, zabraňovaly krepatění,... Vybírejte je vždy podle typu vlasů a zacházejte s nimi správně, tzn. vlasy si nemyjte každý den (stačí 3 - 4x týdně) a hlavu umývejte šamponem vždy dvakrát: poprvé stáhnete nečistoty z povrchu vlasu, při druhém mytí se vlas otevře a dojde k vymytí nečistot zevnitř. Kadeře pak vysušte ideálně fénem. 

Jak poznat, že šampon nefunguje?

Pokud postupujete při mytí správně, a přesto vaše vlasy nejsou takové, jaké byste si představovali, viníkem může být právě šampon. Náznaky? Kadeře jsou zplihlé, jako bez života, působí těžce, u kořínků jsou mastné, nebo naopak po celé délce krepaté. Chybí jim elasticita i lesk. 

Příčinou mohou být silikony obsažené v šamponu, které každý vlas obalí a nepustí do něj žádnou hydrataci. Některé šampony zase narušují pH pokožky hlavy, která se pak začne mastit nebo tíhne k lupům či svědění. Je to váš případ? Hledejte produkty s vyváženým či neutrálním pH.

Anebo jsou na vině sulfáty, látky, které na jedné straně vytvářejí bohatou pěnu, na straně druhé ale z vlasů kromě nečistot a usazenin odstraňují i to, co potřebují: oleje, vlhkost, případně i barvu (pokud je barvíte). Kadeře jsou pak vysušené a mdlé. Klíčem k udržení křehké vlasové rovnováhy jsou šampony bez sulfátů.

Nejlepší šampony bez sulfátů:

Proč vaše vlasy najednou nevypadají dobře?

Může ale také nastat situace, kdy vám šampon dlouho vyhovoval, a najednou jakoby přestal fungovat. Prvně zkontrolujte dobu expirace, která možná vypršela a proto už účinné látky nejsou tak účinné. Projděte si také složení všech vlasových produktů (nejen šamponů, ale i kondicionérů, sér a masek), a pokud v nich najdete samé hydratační látky, možná vás potkal jev zvaný hydratační únava. Ta se projevuje ztenčením vlasů, které jsou zplihlé a nedrží tvar. 

Řešení? Vyměňte svůj milovaný šampon za pořádného proteinového borce. Ve složení hledejte slova jako amino acids, collagen, keratin, peptide, hydrolyzed silk, hydrolyzed (wheat, soy, oat, rice). Proteinové šampony jsou vhodné pro všechny vlasy, obzvlášť je ocení ale poškozené, suché a barvené. 

P.S.: Jednou za čas umyjte vlasy skutečně do hloubky tzv. clarifying šamponem, který z nich odstraní opravdu všechno - nahromaděné stylingové produkty, mastnotu, nečistoty, silikony a všechny další látky, které je zatěžují a jejichž vinou mohou kadeře působit unaveně, cuchají se a na produkty už nereagují tak jako dřív. Pozor ale, clyrifying šampon vlasy hodně vysuší, proto si pak naordinujte pořádnou hydratační masku. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné