Rozlučte se se zarostlými chloupky. Zn. rychle a bezbolestně

Nepříjemný problém, který dokáže zkazit den... Jak se jich zbavit a co na ně zaručeně funguje? Pojďme se tomu podívat, ehm, na chloupek!
Text: Kristýna Schafferová 16. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Pseudofolliculitis barbae. Ne, to není zaklínadlo z Harryho Pottera ani starověký mučící nástroj (i když by ho to stupněm bolesti mohlo připomínat), ale vědecký termín pro zarostlé chloupky. Otravné zarudlé hrbolky se na kůži objeví většinou po holení či depilaci voskem. Připomínají klasické podebrané pupínky a na dotek bolí. Trpíte na ně často? Odkažte je do věčných lovišť! COSMO vám krůček po krůčku poradí, jak na to.

Nejlepší je, když chloupky vůbec nezarostou

Zarůstání chloupků způsobují téměř všechny techniky jejich odstraňování – holení žiletkou, depilace voskem i vytrhávání pinzetou. Jak chloupky dorůstají, mohou se zkroutit a zachytit pod kůží, k čemuž dochází většinou tam, kde se jim často věnujeme: na nohách, bradě, v podpaží a v oblasti bikin. Zatímco někoho tento problém potká jen výjimečně, jiní ho řeší pravidelně. Dobrou zprávou ale je, že mu správnou technikou můžete předejít. Jak na to?

1. Věnujte se přípravě

Před holením, nebo depilací omyjte pokožku šetrným mýdlem a teplou vodou. Nejenže tím odstraníte nečistoty, ale také zabráníte ucpávání vlasových folikulů kožním mazem. Poté použijte peeling, který chloupky „nadzvedne“ - půjdou pak lépe odstranit. Vybírejte produkty s jemnými brusnými částicemi a olejem, který chloupky (i kůži) změkčí.

2. Vybavte se kvalitními nástroji

Nikdy se neholte bez krému či pěny! Protože na zanícené a narušené kůži chloupky lépe zarůstají, vybírejte produkty s výživnými ingrediencemi (olivový, jojobový nebo levandulový olej), které mezi pokožkou a žiletkou vytvoří něco jako nárazník pomáhající předcházet podráždění. Zkontrolujte také, zda nenastal čas vyměnit starý holicí strojek. Pokud je tupý a dráždí kůži, měl by zamířit rovnou do koše. Žiletky si nepůjčujte od svého partnera, protože mužské vousy potřebují jiný přístup než jemné ženské chloupky v podpaží a na nohou. A vždy se holte po směru růstu.

3. Zklidněte a hydratujte pokožku

Po holení je pokožka podrážděná a citlivá, potřebuje proto zklidnit. Vyzkoušejte přírodní antiseptika, jako je čajovníkový olej nebo vilín virginský, které mají protizánětlivé účinky a nezapomínejte ani na hydratační krémy s aloe vera, měsíčkem lékařským nebo heřmánkem. Tyto osvědčené přírodní ingredience účinně zabraňují podráždění.

Kdy navštívit dermatologa?

Pokud na zarůstání chloupků trpíte, věnujte své pokožce zvýšenou péči. Používejte kosmetiku s kyselinou salicylovou a jednou týdně také cukrový peeling, které dezinfikují a čistí ucpané vlasové folikuly. Snažte se také ovládnout a chloupky nevytrhávejte! Nejen, že může neopatrné ohánění se pinzetou způsobit jizvičky, ale v horším případě i infekci. Pokud se zanícená místa nechtějí zhojit ani po deseti dnech, nebo vypadají obzvlášť ošklivě (to poznáte), neváhejte a navštivte dermatologa. Ten chloupek odstraní sterilní jehlou nebo skalpelem a předepíše vám léky k lokálnímu použití.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné