Ok, pleť čistíte každý den (víceméně). Děláte to ale šetrně?

Není cleanser jako cleanser... Který vybrat, aby pleť jásala?
Text: Kristýna Schafferová 20. května 2023

Foto: Getty Images

O tom, proč je důležité se každý den odlíčit a vyčistit pleť, jste slyšeli už milionkrát. Samozřejmě to má svůj důvod. Nečistoty vedou k ucpávání pórů, a to pak k zaníceným pupínkům. Pleť začne být matná a nevypadá zdravě, navíc kosmetika, kterou na ni nanesete, nedokáže přes ucpané póry proniknout do kůže a neplní tak svůj účel.. Vyhozené peníze, váš čas a ztráta nervů. Ovšem to, že si koupíte první odličovač, na který v drogérce narazíte, ještě neznamená, že pro svou pleť děláte to nejlepší. Jak tedy tvář čistit maximálně šetrně?

Jak vybrat cleanser podle typu pleti?

Pokud patříte mezi šťastlivce, máte normální pleť bez specifických potřeb. Jenže ji taky mít nemusíte, že? Největší caviky dělá citlivá pleť, která jen tak něco nesnese. Jaké cleansery tedy vybírat?:

Suchá pleť - bez alkoholu, který vysušuje. 

Citlivá pleť - bez parfemace a dráždivých látek, co nejčistší složení

Mastná pleť - bez komedogenních látek, mezi které spadá i řada rostlinných olejů a másel

Jak poznám, že mám špatný cleanser? 

To, že jste v obchodě neměli správnou ruku poznáte většinou docela snadno. Pleť je po vyčištění v celkovém diskomfortu. Je suchá, na dotek citlivá, pne, nebo se na ní může objevit vyrážka či začervenání. 

Jakým látkám se v čištění pleti vyhnout?

Pokud chcete mít jistotu, že je vaše každodenní rutina k pleti maximálně šetrná, stačí se o ni víc zajímat. Tzn. číst složení produktů a hledat potenciální záškodníky. Kteří to jsou? Jde především o látky, které pokožku zbytečně vysušují nebo ji dráždí, například:

  • Laurylsulfát sodný (SLS, Sodium Lauryl Sulfate) - silně dráždí, vysušuje, může narušovat kožní bariéru
  • Minerální oleje - ucpávají póry, vytváří prostředí pro vznik zánětů
  • Imidazolidinyl Urea - častý alergen, vyvolává otoky, zarudnutí, svědění, podráždění

Jak vybrat vhodný produkt?

Pokud se vám nechce nořit se až po pás do složení produktů, můžete se orientovat podle certifikátů. Díky nim máte jistotu, že vámi vybraná kosmetika je přírodní a neobsahuje tak nic, co by pokožce z dlouhodobého hlediska škodilo. Na obalech hledejte např. certifikát Natrue, který dokládá, že produkty obsahují minimálně 75 % přírodních ingrediencí, nebo Demeter, jež garantuje min. 90 % přírodních složek. 

Eko čističi, co stojí za pozornost:

Buďte šetrní nejen k pleti, ale i přírodě

Pokud používáte přírodní produkty, máte čistou nejen pleť, ale i svědomí (jak že se to říká? Win-win?). Přírodní kosmetika totiž obsahuje pouze látky šetrné k životnímu prostředí, a to jak při jejich použití, tak i během zpracování a pěstování. No jo, ale jak zjistit, že jsou udržitelné nejen cleansery a odličovací mléka, ale i pomůcky, co používáte? I tady pomohou certifikáty - například v případě vatových tamponků se poohlížejte po certifikátu Gots, který zaručuje, že byly podušky vyrobeny minimálně ze 70 % z organických vláken a běleny pouze prostředky na bázi kyslíku. 

Zelení pomocníci:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné